Průmyslová demokracie, zaměstnanecké vztahy a sociální dialog
Průmyslová demokracie
- Opírá se o myšlenku sdílení moci a spolurozhodování zaměstnanců, zahrnuje právo zaměstnanců participovat na řízení podniku a podílet se na určitých manažerských rozhodnutích – dát zaměstnancům zdroje, informace, pravomoce, aby mohli svou práci vykonávat efektivněji.
- EU dala průmyslové demokracii novou dimenzi v podobě společného sociálního dialogu vedeného na evropské úrovni.Sociální dialog
- Popis společných konzultací, do nichž se zapojují sociální partneři – odbory, zaměstnavatelé a vládní instituce.
- Na evropské úrovni zahrnuje diskusi, vyjednávání a konzultace sociálních partnerů u institucí EU, především evropská komise.
- Sociální dialog na úrovni EU je doplňován sociálním dialogem a kolektivním vyjednáváním – národní, regionální a podniková úroveň.Nejvýznamnější formy průmyslové demokracie
- Kolektivní vyjednávání
- Právo zaměstnanců na spoluúčast v orgánech společnosti
- Rady pracujících
- Participační pracovní skupiny
- Finanční spoluúčast zaměstnancůKolektivní vyjednávání
- Představuje samo o sobě významný mechanismus, jak dosáhnout průmyslové demokracie. Jde o proces, jehož prostřednictvím se zástupci managementu a odboru po určité období projednávají mzdové a pracovní podmínky.
- Možnost odborů kolektivně vyjednávat je ve většině zemí upravena zákonem, v ČR zákon č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání.
- Samostatná organizace odborů, představuje sílu a podobu vyjednávacího procesu včetně rozsahu záležitostí, které odbory řeší, se mezi jednotlivými zeměmi značně liší.
- V USA a Japonsku probíhá kolektivní vyjednávání na podnikové úrovni. V Evropě jednání na úrovni odborových svazů a zaměstnavatelů. Na podnikové úrovni jsou podmínky kolektivních smluv dále specifikovány.
- V některých zemích např. Švédsku, Dánsku a Finsku, odbory řeší řadu záležitostí, které jsou v USA považovány za záležitost managementu např. pracovní předpisy, normy výkonu.
- Právo zaměstnanců na spoluúčast v orgánech společnosti
- Týká se obsazování určitých míst v orgánech společnosti (dozorčí rady), počátek v Německu po druhé světové válce – hlavním úkolem preventivně zamezit nacismu v uhelném a ocelářském průmyslu.
- V polovině 70. let uzákonily právo na spoluúčast v orgánech společnosti i další evropské země např. Rakousko, Dánsko, Nizozemsko a Švédsko…
- Stejná legislativní úprava byla přijata také v ČR a ve většině případů zástupci zaměstnanců obsazují v dozorčí radě třetinu křesel. Hlavním úkolem dozorčí rady je ochrana práv vlastníků.
- Rady pracujících
- Základní funkcí je dbát na dodržování pracovních podmínek, shromažďovat náměty zaměstnanců a ty potom projednávat s managementem podniku.
- S určitou podobou rad se můžeme setkat ve většině evropských zemí. Někde je existence dána přímo legislativou, jinde je výsledkem kolektivního vyjednávání s odbory.
- Členy jsou obvykle volení zástupců zaměstnanců a odborářů, někdy jsou do rad vedení podniků jmenováni i představitelé managementu.
- Velmi silnou pozici mají tyto rady především v Německu, Nizozemsku a Itálii.Participační pracovní skupiny
- Smyslem je významněji zapojit zaměstnance do řízení a rozhodování, zvyšování výkonnosti a posílení jejich loajality a pocitu sounáležitosti s podnikem.
- Tyto skupiny mohou být buď integrované do běžné organizační struktury, nebo mohou strukturu dočasně nebo dlouhodobě doplňovat jako jsou např. projektové týmy.
- Finanční spoluúčast zaměstnanců
- Na výsledcích práce.
- Nejběžnější forma jsou podíly na hospodářských výsledcích.
- Podíl na hospodářském výsledku může být dán předem pro jednotlivé skupiny pracovníků, což může vytvářet silný stimulační účinek.
- Další forma, která je směřována spíše k managementu podniku je zvýhodněný odkup akcií. Nepůsobí bezprostředně na výkonnost, ale z dlouhodobého hlediska posiluje vztah zaměstnanců k podniku.
- Různé formy finanční spoluúčasti jsou rozšířené především v Evropě, v USA jsou typické zvláště podíly na zisku. Specifika Japonska je vázání podílů k hospodářskému výsledku nejen u managementu ale i u dělníků a celého podniku.
Průmyslová demokracie a sociální dialog
- Na formování moderní průmyslové demokracie se významně podílí a podílely dvě nejvýznamnější mezivládní organizace MOP a OECD, které sehrály podstatnou úlohu při začleňování sociálního dialogu do průmyslových vztahů a hospodářské politiky.
- MOP – Mezinárodní organizace práce – International Labour Organisation (ILO)
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj – Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD)Mezinárodní organizace práce (MOP)
- Má za cíl podporovat sociální spravedlnost a mezinárodně uznávaná lidská a pracovní práva.
- Byla založena 11. dubna 1919 ve Versailles jako stálé zařízení Společenství národů s cílem podpory světového míru na základě sociální spravedlnosti.
- Od 1946 je speciální organizací OSN se sídlem v Ženevě.
- Formuluje mezinárodní pracovní standardy – svoboda odborového sdružování a výkonu odborových práv, kolektivní vyjednávání, odstranění nucené práce, rovnost příležitostí.
- Dále poskytuje technickou pomoc v oblastech profesního vzdělávání, rekvalifikace, politiky zaměstnanosti, rozvoje managementu, pracovní administrativy, BOZP, bezpečnost, sociální zabezpečení, vede pracovní statistiky, pracovní administrativa a rozvoj managementu.
- Podporuje rozvoj nezávislých zaměstnavatelských a zaměstnaneckých organizací a poskytuje pro ně školící a poradenské služby.
- Činnost je finančně zabezpečována prostřednictvím příspěvků členských států v rámci schváleného rozpočtu.
- Úřední jazyk angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština, čínština, arabština.
- Má 183 členů.Mezinárodní organizace práce a její struktura
- V rámci systému OSN má MOP zcela unikátní tripartitní strukturu. Na jejím fungování se podílí zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů jakožto v zásadě rovnocenní partneři vlád členských států.
- Struktura tvoří:
- Mezinárodní konference práce
- Správní rada
- Mezinárodní pracovní úřadMezinárodní konference práce (dále jen ,,MKP“) = koná se v červnu každého roku v Ženevě.
- Jedná se o zasedání vlád se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů z členských zemí.
- Každý členský stát je reprezentován dvěma vládními delegáty, jedním delegátem zaměstnavatelů a jedním delegátem zaměstnanců.
- Konference stanovuje mezinárodní pracovní standardy a slouží jako fórum, kde se diskutují pracovní a sociální otázky, které jsou důležité pro celý svět.
Správní rada (dále jen ,,SR“) = je výkonným orgánem MOP, který se schází třikrát ročně v Ženevě.
- Připravuje program a rozpočet organizace a zkoumá případy nedodržení standardů práce.
Mezinárodní úřad práce (dále jen ,,MÚP“) = slouží jako stálý sekretariát MOP.
- V jeho čele je generální ředitel, který je volen SR na pětileté období a může být volen opakovaně.
- Provozuje také výzkumné a dokumentační středisko a nakladatelství, které vydává specializovanou literaturu.
OECD
- Funguje od roku 1961.
- V současné době má 34 členů včetně EK.
- Smyslem činnosti je harmonizace a podpora hospodářské politiky členských států, zaměřené na ekonomický růst, plnou zaměstnanost a finanční stabilitu.
- Výraznou pozornost věnuje fungování nadnárodních společností a jejich vlivu na světovou ekonomiku.
- Směrnice: týká se nadnárodních společností, vlády, ti kteří ji přijali, ji budou podporovat a prosazovat její používání.Sociální politika a sociální dialog v EU
- Je založena na vizi tzv. společného sociálního prostoru, charakteristický je ucelený systém minimálních sociálních standardů, platných ve všech členských zemích. Smyslem je vytvořit základní systém sociální ochrany a zabezpečit rovné podmínky konkurence mezi podnikatelskými…
- Respektuje princip subsidiarity – pomáhat slabším a systém rozdělení kompetencí a moci mezi EU a členské státy. EU nepodniká kroky, pokud je efektivnější uskutečnit přes národní nebo regionální úroveň.
- Princip vychází ze zásady, že konkrétní kroky jsou podnikány na té úrovni, která je nejvhodnější a která zajistí maximální přínos pro občany.
- V sociální oblasti existuje proto jen malé množství závazných legislativních norem komunitárního práva (nařízení, směrnice), které se zaměřují především na oblast rovných příležitostí, bezpečnost a ochranu zdraví při práci, pracovní právo a pracovní podmínky.
- Z oblasti sociální ochrany jsou v souladu s pohybem pracovní síly, týkající se přenosu práv v oblasti sociálního zabezpečení při migraci pracovní síly v rámci EU. Podpora pohybu pracovní síly ale nevyžadují tím plné sladění národních systémů sociálního zabezpečení.Sociální politika a sociální dialog v EU = oblast mezd
- Principy utváření mezd:
- Princip ochrany slabší smluvní strany = v daném případě zaměstnanců, pokud jde o právní vymezení náležitosti pracovní smlouvy apod., právní ochrana pracovní smlouvy, orgánů státní inspekce práce a pracovních soudů.
- Princip rovného odměňování mužů a žen = zabezpečení tohoto principu je např. nutné používat objektivní metody hodnocení, obtížnost a složitost práce, které umožňují srovnat různorodé druhy práce a tím porovnat odměny.
- Princip sociálního dialogu partnerů = který probíhá na podnikové, odvětvové, národní i nadnárodní úrovni a to mezioborově i sektorově. Výsledkem je především uzavírání kolektivních smluv, v členských státech EU jsou např. v kolektivních smlouvách dojednávány mzdy – 70 – 90 % zaměstnanců – příplatky za noční směny.
- Princip garance minimální výše odměny za práci = což je závazek vyplývající z Charty základních práv pracujících Společenství. Kodifikuje právo na takovou odměnu za práci, která pracovníkovi a jeho rodině zajistí uspokojivou životní úroveň.
- Přestože země EU respektují společné principy sociální politiky, existují mezi nimi značné rozdíly v podobě sociálního systému, modelu utváření mezd a rozdělovacích a přerozdělovacích mechanismů i ve formách průmyslové demokracie a sociálního dialogu.
- V současné době je tedy sociální dialog považován za součást právních předpisů Evropského společenství.
- Sociální partneři ES se stávají hlavními garanty aplikace principů ES týkající se pracovníků, bezpečnosti, ochrany zdraví při práci, rovných příležitostí, práva na přístup k zaměstnání a práva na konzultace.Sociální dialog v EU
- Má dvě formy:
- Ve formě vyjednávání = výsledkem mohou být dohody. Stanoviska obsahují doporučení, která jsou aplikována na národní úrovni. V praxi je tak využit princip subsidiarity. Vedle dohod to mohou být společná stanoviska, která definují určité cíle a principy.
- Ve formě konzultací = EK má povinnost konzultovat se sociálními partnery záměry sociální politiky. Rozhodnutí přijímá na základě iniciativy EK opět Rada. Konzultace jsou vedeny na mezioborové i sektorové úrovni s organizacemi, které jsou považovány za reprezentativní. Rozhodnutí přijímá na základě evropské komise opět rada.Průmyslová demokracie ve vybraných zemích
- Dánsko = dlouhodobá odborová tradice a vysokou organizovaností (80 %).
- Průmyslová demokracie je uskutečňována jak ve formě participativních pracovních týmů, tak využíváním zástupců zaměstnanců pracoviště, kteří komunikují s podnikovým managementem, zastoupením v orgánech společnostech (správní rady) nebo zastoupení zaměstnanců v četných výborech skládajících se ze zástupců zaměstnanců a manažerů zaměřených např. na oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a další procesy.
- Participace zástupců zaměstnanců v dozorčích radách je považována za více formální.
- Kooperační výbory jsou v dánských podnicích velice důležité pro zajištění důvěry a důležitosti.
- Dále je zde věnována velká pozornost vzdělávacím programům pro členy odboru.
Velká Británie = britští dělníci nemají zákonný mandát mít určitý počet míst v orgánech společností.
- Uplatňuje se zde kolektivní vyjednávání. Odbory jsou zde silné a častěji využívají stávky, tyto stávky nejsou zakázané v průběhu platnosti kolektivní smlouvy a veřejnost je toleruje. Avšak zájem o odbory klesá.
- Porušení dohody odbory nebo managementem sebou nenese zákonné sankce, protože smlouva nemůže být vynucena soudní cestou.
- V určitých případech se lze setkat s použitím facilitace (usnadnění výkonu a smírčího řízení). Pracovní skupiny si zde volí svého mluvčího, který je pověřen zprostředkováním komunikace s managementem podniku. Projednávají se zde věci a řešení případů dle současné hospodářské a politické situace.
USA = kolektivní vyjednávání je zde dáno zákonnou úpravou. Organizovanost v odborech je tu nízká oproti Evropě a v ČR také klesá.
- Odborová organizovanost je dána legislativou pro pracovní skupiny, je nutné, aby minimálně 30 % pracovníků nejprve podepsalo zplnomocnění, v němž deklarují, že si přejí, aby je odbory zastupovaly v kolektivním vyjednávání se zaměstnavatelem.
- Je-li dosaženo tohoto limitu, může být Národní výbor pro pracovní vztahy požádán o vypsání voleb. Vydáním potvrzení výboru odborové organizace, že se stává zástupcem zaměstnanců podniku týkající se kolektivního vyjednávání a to je podmíněno získáním více jak 50 % hlasů zaměstnanců.
- Kolektivní smlouvy se uzavírají na 2 – 3 roky a tyto smlouvy zahrnují oblasti např. mezd, pracovní doby a dalších pracovních podmínek.
- Stávky jsou zákonné, pouze tehdy, vypršela-li kolektivní smlouva a nová nebyla uzavřena.
- Odbory jsou tu minimálně propojené s politickými stranami. Americké odbory jsou téměř výlučně organizacemi dělníků.
- V případě nedodržení smlouvy se problém řeší na co nejnižší úrovni s manažerem příslušné úrovně. Pokud nedojde k dohodě, je to postoupeno vyššímu stupni, což tvoří vyšší odboroví funkcionáři a představitelé managementu. Jestliže však ani tady není dosaženo dohody je využíván prostředník (faciliátor), který se snaží obě strany donutit k dohodě. Teprve poslední instancí je arbitr. Zde potom souhlasí obě strany s výsledkem arbitra. Tyto spory jsou nejčastěji vyvolány ohledně mezd.
Německo = existuje zde velice rozvinutý systém kolektivního vyjednávání. V dozorčích radách mají své zastoupení i odbory.
- Spoluúčast na řízení se realizuje dále prostřednictvím podnikových rad pracujících a zastoupení mládeže. Rady vykonávají řadu důležitých funkcí včetně vyjednávání o mzdových sazbách, benefitech.
- Společná zasedání s vedením podniku se konají jednou měsíčně, v zastoupení mládeže má obdobnou funkci jako rada a zabývá se tedy podmínkami mladistvých.
- V každém odvětví je obvykle jeden silný odborový svaz, který uzavírá, který uzavírá kolektivní smlouvu s federací zaměstnavatelů. Smlouva pokrývá všechny důležité záležitosti od mezd až po pracovní podmínky.
- V případě konfliktu ohledně kolektivní smlouvy, je v první fázi vedeno jednání mezi podnikem a pracovníkem za účasti představitele odborů nebo podnikové rady pracujících. Nedojde-li však k vyřešení problému, potom přichází na řadu pracovní soud.
- Stávka je tu zakázána, je-li uzavřena platná kolektivní smlouva. Legálně lze tedy stávkovat, pokud nebyla uzavřena kolektivní smlouva.
- Dále o mzdách a benefitech se dá s managementem jednat individuálně a tato dohoda je nadřazena kolektivní smlouvě.
Japonsko = výkonnost je silně orientována na zvyšování výkonnosti. Je zde zhruba přes 70 000 odborových organizací. Ty reprezentují jak dělníky, ale i ostatní zaměstnance.
- Ve vztahu s odbory – management, dominuje firma.
- Ve velkých podnicích je prezidentem odborů nejčastěji manažer střední úrovně řízení, kterého navrhuje vedení podniku a volí ho zaměstnanci. Toto uspořádání zajišťuje, že zaměstnanci nebudou vystupovat kontroverzně.
- Dodržování kolektivních smluv je právně vymahatelné a ze zákona jsou vytvářeny zaměstnanecké výbory, které řeší spory.
- někdy se tu objeví stávky, které jsou většinou krátké a cílem není poškodit podnik, ale hájení určitého zájmu. Není neobvyklé, že v podniku, který používá směnný provoz, probíhá stávka, aniž by byla zastavena práce. Jedna skupina demonstruje před budovou a pak nastoupí na pracovní směnu a vedení stávky přebírá další směna.
- Jsou zde vytvářeny kroužky kvality, jako součást systému Total Quality Management (TQM). Představují ho malé skupiny 3-10 členů, a vznikají na dobrovolném principu, aby řešily konkrétní problémy spojené např. s jakostí, růstem produktivity a schází se většinou mimo pracovní dobu.
- Zlepšovací návrh není spojen s finanční odměnou, zlepšení se musí projevit např. v produktivitě a usnadnění práce.
Trendy v zaměstnaneckých vztazích
- Pracovní místa se více individualizují a diferencují a kvantitativní aspekty spojené z prací, jako je rigidní regulace pracovní doby, stávají méně významnými.
- Zdůrazňuje se naopak důležitost kvalitativních aspektů, např. podněcování angažovanosti a iniciativy pracovníků, týmová práce nebo vytváření učící se organizace.
- Nové formy organizace práce mají napomoci zvýšit flexibilitu trhu práce včetně podnikatelského prostředí, které má získat více dynamiky. Je to reakce na potřebu zvýšit globální konkurenceschopnost a tím liberalizovat trh. Reakce je způsobena změnami technologií a v rostoucí úloze sektoru služeb.
- Tyto trendy se týkají hlavně Evropy a také Asie.
- Evropské společnosti začínají reagovat na globální konkurenci několika způsoby. Jedním z nich je flexibilní organizace práce, která pomáhá zefektivnit využívání pracovní síly, udržet přijatelnou úroveň nákladů a zároveň skloubit nároky práce s mimopracovní aktivitou.
- Na druhou stranu nové formy pracovních vztahů obsahují i pro některé pracovníky nevýhody. Jde zejména o pracovníky, u kterých nejsou formy zaměstnání a smluvních vztahů výsledkem svobodné volby ale výsledkem nutnosti. Jelikož to může být pouze jediný způsob jak získat práci.
- Vzniká tu reálné nebezpečí, že někteří lidé zůstanou kompletně nechráněni a nakonec mohou být sociálně a ekonomicky z trhu práce vyloučeni (i doživotně).
- Flexibilní organizace práce a zaměstnávání jsou spojena zejména s následujícími formami:
- Zaměstnávání na částečné úvazky
- Kratší pracovní doba
- Větší využívání směnných provozů
- Smlouvy na dobu určitou
- Práce na jednotlivých projektech na základě smlouvy
- Rostoucí rozsah subkontrahování práce
- Flexibilní (pružná) pracovní doba
- Homeworking, home office, teleworking
- Sdílení pracovního místa
- Kombinace práce z domova s prací v zaměstnání
- Práce ve virtuálních týmech
- Švarcsystém
- Zaměstnávání na částečné úvazky
- Nejrozšířenější formou flexibility v Evropě. V současné době je v EU každý sedmý pracovník zaměstnáván na částečný úvazek.
- Je zde časové omezení. Typickým příkladem je pracovní poměr na dobu určitou, dohoda o pracovní činnosti nebo o provedení práce.
- Výhody, které spatřují manažeři:
- snadnější přizpůsobování rozsahu práce kolísající poptávce,
- zaměstnavatel si může ověřit bez rizika, zda nově přijímaný pracovník bude vhodný na pracovní místo,
- situace, kdy potřebujeme okamžitě získat pouze pracovníka na určitý projekt se specifickými dovednostmi, aniž by bylo třeba investovat do vzdělání. Tyto pracovníci nedostávají stejné benefity jako zaměstnanci kmenoví.
- ukončení pracovního poměru, protože zde nejsou dodatečné náklady (odstupné)
Reakce na tyto částečné úvazky ze strany pracovníků nejsou příjemné a žádoucí, protože snižují jistotu práce ze strany zaměstnance.
Odborové svazy proto usilují o větší ochranu pracovníků a to ve formě legislativy. Konkrétně, aby měli stejné pracovní podmínky a benefity, které získávají kmenoví zaměstnanci.
- Kratší pracovní doba
- V praxi označovanou jako „zkrácený pracovní úvazek„.
- Kratší pracovní doba je založena na smluvním základě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
- V případě, že je sjednáno povolení kratší pracovní doby, náleží zaměstnanci mzda nebo plat odpovídající povolené délce pracovní doby.
- Větší využívání směnných provozů
Využití pracovních ploch a zařízení po celý týden. Tím je myšleno nepřetržitý provoz.
- Smlouvy na dobu určitou
Pracovní poměr na dobu určitou, kdy účastníci pracovního poměru sjednávají omezenou délku trvání pracovního poměru.
- Práce na jednotlivých projektech na základě smlouvy
Záleží na době trvání projektu, a proto zpravidla pracovní poměr je uzavřen na dobu určitou, tím je myšlena doba, po kterou trvá ten projekt.
- Rostoucí rozsah subkontrahování práce
- V roli zaměstnavatele vystupuje specializovaná agentura (agentura práce), která najímá pracovníky a následně je pronajímá třetím osobám (podnikům).
- Tyto podniky osloví agenturu s potřebou zajistit pracovníky na určitý typ práce a agentura je zajistí.
- Pracovní poměr není v tomto případě založen přímo na pracovní smlouvě, nýbrž je nahrazen smlouvou obchodní.
- Tato forma je výhodná pro podniky, které tak mohou lépe reagovat na požadavky zákazníků ale i konkurence, méně však už je výhodná pro pracovníky, kteří vykonávají práci na základě časově omezené smlouvy.
- Flexibilní pracovní doba
- Pružná pracovní doba je takový režim pracovních směn, při němž si zaměstnanec sám volí začátek, popřípadě i konec pracovní doby v rámci časových úseků stanovených zaměstnavatelem.
- Mezi těmito dvěma úseky volitelné pracovní doby je zpravidla vložen časový úsek, v němž musí být zaměstnanec na pracovišti.
- Homeworking, home office, teleworking
Zaměstnanec nepracuje na určeném pracovním místě v podniku, ale pracuje zpravidla doma.
Práce je uplatňována např. u administrativních pracovníků nebo ženy na mateřské dovolené.
- Sdílení pracovního místa
- Tento způsob spočívá v práci dvou či více zaměstnanců na jednom pracovním místě. Tito zaměstnanci sdílejí stejnou náplň práce připadající na jedno pracovní místo.
- Poměrně podle odpracované doby jim potom přísluší mzda nebo plat včetně nároku na dovolenou.
- Tato flexibilní forma práce není nijak zvlášť vysloveně upravena zákoníkem práce, záleží na dohodě zaměstnanců se zaměstnavatelem, jak budou sdílení pracovního místa realizovat.
- Kombinace práce z domova s prací v zaměstnání
Práci z domova je samozřejmě v dnešní době možné kombinovat s prací na pracovišti a opět záleží na domluvě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
- Práce ve virtuálních týmech
Tým, který pro komunikaci, spolupráci, sdílení informací a koordinaci svých aktivit využívá převážně moderních informačních technologií.
- Švarcsystém
Lidé chodí do práce, zaměstnavatel jim hlídá příchody a odchody včetně odpracovaných hodin jako jiným zaměstnancům, avšak tito lidé nejsou chráněni zákoníkem práce jako jiní zaměstnanci, protože oni totiž zaměstnanci nejsou, jelikož pracují na živnostenský list.
Trendy v zaměstnaneckých vztazích
- Smyslem nových forem organizace práce a zaměstnávání je zvýšení flexibility a zároveň jistoty zaměstnávání podmíněné podnikovou prosperitou.
- Odbory si uvědomují nebezpečí, které představují nadnárodní organizace v přenesení podniků do jiných zemí a regionů a proto mění svůj postoj.