Penzijní připojištění
Důležité informace
www.duchodovepojisteni.cz
Zákon č. 42/1994 Sb. o penzijním připojištění se státním příspěvkem a o změnách některých zákonů souvisejících s jeho zavedením, ve znění pozdějších předpisů
- – Penzijním připojištěním se rozumí shromažďování peněžních prostředků od účastníků penzijního připojištění (dále jen „účastník“) a státu poskytnutých ve prospěch účastníků, nakládání s těmito prostředky a vyplácení dávek penzijního připojištění.
- – Penzijní připojištění nesmějí vykonávat jiné osoby než penzijní fondy.
Účastník
1) Účastníkem může být fyzická osoba starší 18 let s trvalým pobytem na území České republiky, která uzavře s penzijním fondem písemnou smlouvu o penzijním připojištění (dále jen „smlouva“). Účast na penzijním připojištění je dobrovolná.
2) Účastníkem může být dále fyzická osoba starší 18 let s bydlištěm na území jiného členského státu Evropské unie, pokud je účastna důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění v České republice, která uzavře s penzijním fondem smlouvu.
Splnění podmínek být účastníkem podle odstavců 1 a 2 prokazují účastníci též rodným číslem přiděleným příslušným orgánem České republiky, a pokud nebylo přiděleno, číslem pojištěnce vedeným v registru pojištěnců.
V penzijním připojištění je zakázána diskriminace účastníků zejména z důvodů pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu, zdravotního stavu nebo věku. Za diskriminaci z důvodu pohlaví se nepovažuje, jestliže se pro účely výpočtu výše penze použijí údaje uvedené v úmrtnostních tabulkách zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy.
Penzijní fond
- Penzijní fond je právnickou osobou se sídlem na území České republiky, která provozuje penzijní připojištění podle tohoto zákona.
- Penzijní fond je akciovou společností, pro kterou platí ustanovení obchodního zákoníku, pokud se v tomto zákoně nestanoví jinak.
- Banka, která pro penzijní fond vykonává funkci depozitáře (dále jen „depozitář“), a ani právnická osoba, v níž má depozitář přímý nebo nepřímý podíl na základním kapitálu přesahující 10 %, nesmí nabývat akcie tohoto penzijního fondu. Akcie penzijního fondu nesmí nabývat rovněž zdravotní pojišťovna. Osoby, které nabudou akcie penzijního fondu v rozporu s ustanovením věty první a druhé, nesmí vykonávat tato akcionářská práva:
- a) účastnit se a hlasovat na valné hromadě,
- b) požádat o svolání mimořádné valné hromady, a
- c) podat soudu návrh na určení neplatnosti usnesení valné hromady.
- Obchodní firma penzijního fondu musí obsahovat označení „penzijní fond“. Jiné osoby nesmějí ve své obchodní firmě ani názvu toto označení používat.
- Penzijní fond musí mít statut a penzijní plán. Způsob přijímání statutu a penzijního plánu a jejich změny upravují stanovy penzijního fondu.
- Změny statutu musí být schváleny ministerstvem, jinak jsou neplatné. Pokud ministerstvo do 30 dnů ode dne doručení návrhu na změnu nesdělí, že se změnou nesouhlasí, platí, že změna je schválena. Změnu statutu schvaluje ministerstvo po dohodě s Komisí pro cenné papíry.
- Změny penzijního plánu musí být schváleny ministerstvem, jinak jsou neplatné. Pokud ministerstvo do 60 dnů ode dne doručení návrhu na změnu nesdělí, že se změnou nesouhlasí, platí, že změna je schválena. Ministerstvo návrh na změnu neschválí, pokud změna nesplňuje požadavky 5 odst. 4 (Ministerstvo neudělí povolení, jestliže návrh statutu nebo penzijního plánu nesplňuje požadavky stanovené tímto zákonem nebo jestliže penzijní fond nesplňuje předpoklady pro výplatu navrhovaných dávek penzijního připojištění.). Změny penzijního plánu schvaluje ministerstvo v dohodě s Ministerstvem práce a sociálních věcí.
- Statut a penzijní plán musí být každému přístupné.
Statut musí obsahovat:
- a) rozsah činnosti penzijního fondu,
- b) zaměření a cíle investiční politiky penzijního fondu, zejména druhy majetkových hodnot, které budou pořizovány z peněžních prostředků penzijního fondu,
- c) zásady hospodaření penzijního fondu,
- d) způsob použití zisku,
- e) obchodní firmu a sídlo depozitáře,
- f) způsob zveřejňování zpráv o hospodaření s majetkem penzijního fondu a změnách statutu a informaci o tom, kde lze tyto zprávy obdržet.
Penzijní plán musí stanovit:
- a) druhy penzí a ostatních dávek penzijního připojištění,
- b) podmínky nároku na dávky penzijního připojištění a jejich výplatu,
- c) způsob výpočtu dávek poskytovaných z penzijního připojištění,
- d) důvody vypovězení penzijního připojištění,
- e) výši příspěvků,
- f) podmínky odkladu nebo přerušení placení příspěvků a změny výše příspěvků,
- g) pravidla a způsob placení příspěvků a postup při neplacení a opožděném nebo nesprávném placení příspěvků,
- h) podmínky převzetí peněžních prostředků z penzijního připojištění u jiného penzijního fondu a úpravu nároků na základě tohoto převzetí,
- i) zásady, podle kterých se účastníci včetně příjemců penzí podílejí na výnosech hospodaření penzijního fondu.
Vznik a zánik penzijního připojištění
- – Penzijní připojištění vzniká na základě smlouvy mezi fyzickou osobou, která je způsobilá být účastníkem, a penzijním fondem dnem stanoveným ve smlouvě. Smlouva nesmí obsahovat zneužitelné klauzule v neprospěch účastníka.
- – Na smlouvy podle tohoto zákona se nevztahují ustanovení občanského zákoníku o pojistných smlouvách.
- – Před uzavřením smlouvy musí být budoucí účastník seznámen se statutem a penzijním plánem.
Smlouva
Smlouvou se penzijní fond zavazuje poskytovat účastníku dávky penzijního připojištění za podmínek, ve výši a způsobem stanoveným penzijním plánem a touto smlouvou a účastník se zavazuje platit penzijnímu fondu příspěvky za podmínek, ve výši a způsobem stanoveným penzijním plánem a touto smlouvou.
Součástí smlouvy je penzijní plán, na který se smlouva odvolává a který je k ní připojen.
Penzijní fond je povinen písemně informovat účastníky o změnách penzijního plánu, které se týkají nároků a dávek z penzijního připojištění.
Ve smlouvě může účastník pro případ svého úmrtí určit osobu, které vznikne nárok na odbytné je-li určeno více osob, musí účastník současně vymezit způsob rozdělení odbytného jednotlivým osobám.
Ve smlouvě je třeba vždy sjednat poskytování starobní penze.
Penzijní fond může penzijní připojištění písemně vypovědět pouze účastníku:
- a) který po dobu alespoň šesti kalendářních měsíců, popřípadě delší dobu stanovenou penzijním plánem neplatil příspěvky nebo který nesplnil jinou povinnost vyplývající z penzijního plánu, s níž tento plán spojuje možnost výpovědi, byl-li účastník nejméně jeden měsíc před vypovězením penzijního připojištění na možnost výpovědi písemně upozorněn,
- b) který při uzavírání smlouvy uvedl nepravdivé údaje mající vliv na nárok na poskytování státního příspěvku nebo na dávky penzijního připojištění nebo který zatajil skutečnosti, které jsou rozhodné pro uzavření smlouvy, nebo
- c) který nesplňuje podmínky být účastníkem stanovené tímto zákonem.
Penzijní připojištění nelze podle odstavce 1 vypovědět, jestliže účastník splnil podmínku pro vznik nároku na penzi spočívající v placení příspěvku po dobu stanovenou penzijním plánem nebo by splnil tuto podmínku do konce výpovědní doby stanovené penzijním plánem.
Penzijní připojištění účastníka zaniká dnem:
- a) ukončení výplaty poslední penze,
- b) výplaty jednorázového vyrovnání místo poslední penze,
- c) na kterém se účastník a penzijní fond písemně dohodli,
- d) ke kterému bylo penzijní připojištění vypovězeno podle 17 a 18,
- e) výplaty odbytného při zániku penzijního fondu, pokud nedošlo k převzetí povinností penzijního fondu jiným penzijním fondem,
- f) ukončení trvalého pobytu účastníka na území České republiky,
- g) ztráty bydliště na území členského státu Evropské unie nebo ukončení účasti v důchodovém pojištění nebo ve veřejném zdravotním pojištění v České republice,
- h) úmrtí účastníka.
Nároky z penzijního připojištění
- a) penze, kterou se rozumí doživotní pravidelná výplata peněžní částky, a jde-li o pozůstalostní penzi, výplata peněžní částky po dobu stanovenou penzijním plánem,
- b) jednorázové vyrovnání,
- c) odbytné.
Dávky penzijního připojištění je penzijní fond povinen vyplácet ve lhůtách a způsobem stanoveným penzijním plánem nebo dohodnutým s příjemcem penze.
Dávky penzijního připojištění se vyplácejí na základě žádosti oprávněného.
Z penzijního připojištění lze poskytovat tyto penze:
- a) starobní penze, je-li podmínkou nároku dosažení věku stanoveného penzijním plánem,
- b) invalidní penze, je-li podmínkou nároku přiznání plného invalidního důchodu z důchodového pojištění,
- c) výsluhové penze, je-li podmínkou nároku dosažení doby penzijního připojištění stanovené penzijním plánem,
- d) pozůstalostní penze, je-li podmínkou nároku úmrtí účastníka.
- Podmínkou nároku na penzi je placení příspěvků na penzijní připojištění po určitou dobu stanovenou penzijním plánem (dále jen „pojištěná doba“), která musí činit nejméně 36 kalendářních měsíců a nesmí být delší než 60 kalendářních měsíců, přičemž dobu 36 kalendářních měsíců nelze v penzijním plánu snížit. Podmínkou nároku na starobní penzi však je, aby pojištěná doba činila nejméně 60 kalendářních měsíců, přičemž tuto dobu nelze v penzijním plánu snížit; pojištěná doba nesmí být přitom delší než 120 kalendářních měsíců.
- Ustanovení předešlého odstavce neplatí pro výsluhovou penzi a invalidní penzi stanovenou podle dávkového penzijního plánu; podmínkou nároku na výsluhovou penzi je, aby pojištěná doba činila nejméně 180 kalendářních měsíců, a nároku na uvedenou invalidní penzi, aby pojištěná doba činila nejméně 60 kalendářních měsíců, přičemž tyto délky pojištěné doby nelze v penzijním plánu snížit.
- Věk stanovený pro nárok na starobní penzi podle odstavce musí být stejný pro ženy i muže, a nesmí být nižší než 60 let; penzijní plán nesmí stanovit věk nižší.
- Pozůstalostní penze náleží fyzické osobě, kterou účastník určil ve smlouvě; účastník přitom může určit více osob.
- Starobní, invalidní a výsluhová penze náleží jen účastníku.
- Jednorázové vyrovnání náleží účastníku za podmínek stanovených penzijním plánem místo penze.
Odbytné
(1) Odbytné náleží
- a) účastníku, který zaplatil příspěvky alespoň na 12 kalendářních měsíců a jehož penzijní připojištění zaniklo výpovědí nebo dohodou, pokud mu není vyplácena penze, penzijní připojištění trvalo alespoň 12 kalendářních měsíců a nedošlo k převodu prostředků do penzijního připojištění u jiného penzijního fondu podle 24,
- b) fyzickým osobám určeným ve smlouvě, pokud účastník zemřel a nebyla mu vyplácena penze nebo vyplaceno jednorázové vyrovnání a pokud nevznikl nárok na pozůstalostní penzi nebo pokud se nároku na pozůstalostní penzi všechny fyzické osoby určené ve smlouvě písemně vzdaly.
(2) Výše odbytného se stanoví jako úhrn příspěvků zaplacených účastníkem a podílu na výnosech hospodaření penzijního fondu odpovídajícího výši jím zaplacených příspěvků. Částky státního příspěvku je penzijní fond povinen vrátit ministerstvu.
(3) Odbytné je penzijní fond povinen vyplatit a státní příspěvky vrátit ministerstvu do tří měsíců ode dne doručení žádosti účastníka nebo fyzické osoby určené ve smlouvě o jeho výplatu. Pokud účastník požádá o výplatu odbytného před zánikem penzijního připojištění, je penzijní fond povinen vyplatit odbytné a státní příspěvky vrátit ministerstvu nejpozději do tří měsíců ode dne zániku penzijního připojištění.
Příspěvky účastníků
(1) Výše příspěvku účastníka se stanoví na kalendářní měsíc; výše příspěvku přitom nesmí být nižší, než je částka zakládající nárok na státní příspěvek.
(2) Účastník nemůže platit příspěvek současně na penzijní připojištění u více penzijních fondů.
(3) Příspěvky se platí do konce kalendářního měsíce, na který se platí, nebo pokud se příspěvky platí dopředu na delší období, do konce prvního kalendářního měsíce tohoto období. Příspěvek účastníka se považuje za zaplacený do konce kalendářního měsíce, je-li příspěvek do konce kalendářního měsíce připsán na účet penzijního fondu u jeho depozitáře.
(4) Účastník má právo změnit výši svého příspěvku. Změna výše příspěvku je možná pouze do budoucna. V penzijním plánu může být stanovena lhůta pro tuto změnu, která však nesmí být delší než tři kalendářní měsíce ode dne doručení oznámení o změně výše příspěvku.
Státní příspěvky
1) Ze státního rozpočtu se poskytují ve prospěch účastníků státní příspěvky.
2) Penzijní fond je povinen evidovat státní příspěvky poskytnuté ve prospěch jednotlivých účastníků a hospodařit s nimi stejným způsobem jako s příspěvky zaplacenými účastníky.
Na každý kalendářní měsíc náleží za každého účastníka, který včas zaplatil na tento měsíc příspěvek, jeden státní příspěvek.
výše příspěvku účastníka v Kč výše státního příspěvku v Kč
100 až 199 50 + 40 % z částky nad 100 Kč
200 až 299 90 + 30 % z částky nad 200 Kč
300 až 399 120 + 20 % z částky nad 300 Kč
400 až 499 140 + 10 % z částky nad 400 Kč
500 a více 150 Kč.
Dohled v penzijním připojištění
- – Od 1.4.2006 ČNB, ale
- – agenda kontroly státního příspěvku na penzijní připojištění, nadále zůstává v působnosti Ministerstva financí ČR.
APF ČR
- – Asociace penzijních fondů ČR (APF ČR) je dobrovolné zájmové sdružení právnických osob, zejména penzijních fondů, nadané právní subjektivitou, založené dne 25. června 1996 na ustavující členské schůzi. Pro naplnění svého poslání zřídila APF ČR odborné komise (sekce) a to pro oblast informatiky, provozní správy fondů, legislativy, ekonomiky, etiky, pojistné matematiky, PR aktivit a vnějších vztahů. V současnosti je po realizovaných fúzích sdruženo 10 členů, což jsou všechny penzijní fondy aktivní na finančním trhu České republiky. V APF ČR působí dva přidružení členové.
AEGON PF
Allianz PF
AXA PF
ČSOB PF Stabilita
ČSOB PF Progres
Generali PF
ING PF
PF České pojisťovny
PF České spořitelny
PF Komerčni banky
Seznam přidružených členů APF ČR
P.Č. | Název přidruženého člena | Adresa | Telefon/fax | Mail/www | IČ |
1. | Deloitte Advisory s.r.o. | Nile House, Karolinská 654/2, 186 00 Praha 8 | 24604
2500 24604 2555 (fax) |
DeloitteCZ@deloitteCE.com
http://www.deloitte.cz |
27582167 |
2. | KPMG Česká republika, s.r.o. | Pobřežní 648/1, 186 00 Praha 8 | 22212
3111 22212 3100 (fax) |
kpmg@kpmq.cz
http://www.kpmq.cz |
00553115 |
DAŇOVÉ ÚLEVY PRO PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ
Penzijní připojištění Vám také sníží daně. Daňovou úlevu získáváte v případě, že zaplatíte za zdaňovací období (kalendářní rok) 6 000 Kč a více. Měsíčně to tedy znamená spořit alespoň 500 Kč. Částku nad 6 000 Kč pak můžete bez problémů odečíst od základu daně.
Nejvyšší možný odpočet je 12 000 Kč. Z pohledu úspory na daních je pro Vás tedy nejvýhodnější spořit 1 500 Kč měsíčně (18 000 Kč ročně) a získat tak maximální daňový odpočet (až 3 840 Kč) a zároveň nejvyšší státní příspěvek.
Následující tabulka uvádí příklady úspor na daních:
PŘÍKLAD:
O starobní důchod požádal muž narozený 5. srpna 1945.
Šedesáti let dosáhl v roce 2005. Za každý započatý rok z doby po 31. prosinci 1995 si přičte dva měsíce, celkem tedy 20 měsíců. Jeho důchodový věk je tedy 61 let a 8 měsíců. Muž půjde do důchodu v květnu 2007.
Za tuto dobu dosáhl 43 let pojištění. Jeho průměrný měsíční příjem v rámci rozhodného období, tj. v letech 1986-2006, činil 24 900 Kč.
Do výpočtového základu se plně započítá částka 9 600 Kč, z částky 13 700 (23 300 –9 600) se započítává 30%, tedy 4 110 Kč a z částky 1 600 (24 900 –23 300) se započítává 10%, tedy 160 korun. Výpočtový základ činí 13 870 Kč (9 600 + 4 110 + 160).
Za každý celý rok pojištění náleží 1.5% výpočtového základu, tzn. že za 43 let pojištění náleží procentní výměra starobního důchodu ve výši 64.5% výpočtového základu z 13 870 Kč, tj. 8 946 Kč. Při započtení základní výměry ve výši 1 570 Kč získáváme výši starobního důchodu a to 10 516 Kč.