Chemie – stručně vypracované otázky
1. Vazba kovalentní, princip, vlastnosti sloučenin s kovalentní vazbou, uveďte alespoň 4 příklady sloučenin.
Kovalentní vazba je založena na sdílení elektronové ho páru, na jehož vzniku se podílí každý atom jedním elektronem. Uplatňuje se mezi atomy nekovových prvků. Jednoduchá kovalentní vazba, v níž oba elektrony sdíleného páru dodává pouze jeden atom se nazývá koordinačně kovalentní vazba, koordinační vazba, dativní, nebo donorakceptorová vazba. Vlastnosti: sloučeniny nevedou el. Proud, jsou poměrně měkké, mají nižší body tání a varu. Cl2, HCl, NH3, H2.
2. Silné kyseliny a zásady. Na čem závisí výpočet pH.
Silné kyseliny: pH = -logcM
Slabé kyseliny: pH = 14+logcM
3. Elektrolýza a elektrolyzéry.
Na katodě probíhá redukce a na anodě oxidace. K elektrolýze dochází při průchodu stejnosměrného el. Proudu roztokem elektrolytu nebo taveninami solí, nebo oxidu kovů.
4. Ropa, frakce získávané při její destilaci, nečistoty v ropě.
Černohnědá směs kapalných, pevných a plynných uhlovodíků (většinou alkany a cykloalkany). Zpracovává se v rafinériích. Frakce plynová, benzinová, petrolejová, plynový olej, destiláty, mazut.Nečistoty – sloučeniny kyslíku, síry a dusíku, odstraňují se společně s vodou, min. solemi a pískem.
5. Jak se nazývají sloučeniny metanu nebo ethanu na kterých byly vodíky nahrazeny současně fluoridem i chlorem a případně i bromem. Využívají se v několika oblastech. Uveďte, které využití máte. Víte něco o závažných vlivech těchto produktů na životní prostředí.
Halogenderiváty
6. Uveďte které plasty nelze konstrukčně
použít pro teploty nad 100°C.
PE – polyethylen, PP – polypropylen
FS-Chemie-11
1. Vazba iontová – princip, vlastnosti sloučenin s iontovou vazbou, uveďte aspoň č příklady sloučenin s iontovou vazbou
Je založena nepředávání elektronů a následném působením elektrostatických sil. Uplatňuje se v případech, kdy se spojují atomy kovu a atomy nekovu
Charakteristické vlastnosti iontových sloučenin
1. pouze v plynné fázi, kde jsou molekuly daleko od sebe, můžeme hovořit o jednotlivých molekulách- dvojicích iontů, které k sobě jednoznačně patří. Jinak se individualita jednotlivých molekul ztrácí.
2. Elektrostatické síly mezi ionty jsou veliké => iontové krystalické látky jsou poměrně tvrdé, mají vysoké body tání a body varu a jsou poměrně křehké.
3. Iontové sloučeniny jsou jen nepatrně rozpustné v organických rozpouštědlech, ale většinou se dobře rozpouští ve vodě a dalších polárních rozpouštědlech.
NaCl, NaF, Fe2O3, CuSO4
2. Co to je a jak je realizována srovnávací elektroda při měření pH.
K určení pH na základě rovnovážného napětí elektrochemického článku složeného právě z indikační elektrody a referenční elektrody. Jako referenční elektroda se obvykle používá elektroda kalomelová (rtuť pokrytá sraženinou Hg2Cl2, která je ve styku s vodným roztokem, schématické značení této elektrody je Hg□Hg2Cl2□KCl).
3. Jak a z čeho se vyrábí ocel.
Redukcí uhlíkem Fe3O4 + 2C → 3Fe + 2CO2 oxidem uhelnatým Fe3O4 + 4CO → 3Fe + 4CO2
4. Oktanové číslo, možnosti jeho úpravy
Určuje odolnost motoru proti klepání motoru. Ke zvýšení odolnosti proti klepání, je třeba přeměnit n-alkany (obsažené v benzínu) na izoalkany tzv. izomerací a nebo na aromáty tzv. reformováním. Zvíšení kvality dosahujeme také přidáním různých aditiv (methanol, ethery..)
5. Jakou technologií se převážně získává kyslík a dusík.
Co je to kritická teplota. Proč je kritická teplota důležitá pro skladování a dopravu plynů. Co je to inverzní teplota, a proč má technický význam. Lze kyslík a dusík přepravovat a skladovat zkapalněný.
O2 – zkapalněním vzduchu_ destilací, elektrolýzou vody- velké množství, jinak rozkladem kyslíkatých sloučenin, O2 / N se získává především technologií zkapalňování vzduchu.
6. Kompozitní materiály, jejich složky, synergický efekt
Tvoří materiálový systém, složený ze dvou nebo více fází, s makroskopickým rozeznatelným rozhraním mezi fázemi, dosahující vlastností, které nemohou být dosaženy kteroukoliv složkou samostatně ani prostým součtem vlastností. Složky matrice- pojiva (polymerní termosety, termoplasty, skla, kovy, keramika, cementy…, výztuže pojiva (dispersní částice prášky, vločky, mikrokuličky, vrstevnaté částice pásky, destičky, vlákna krátká, nepřetržitá, zpracovaná do textilních útvarů…. Synergický efekt- jev kdy je získán materiál s lepšími vlastnostmi, než mají jednotlivé složky samostatně.
FS- Chemie-12
1. Vazba kovová, princip, vlastnosti sloučenin s kovovou vazbou
Vazebné síly vyplývají ze vzájemného působení tzv. nelokalizovaných elektronů a kovových kationů. V krystalické mřížce kovu jsou umístěny jednotlivé kationy, které jsou obklopeny volně pohyblivým tzv. elektronovým plynem- mrakem.
Nejdůležitější vlastnosti kovů: a) vysoká tepelná a elektrická vodivost, která je umožněna volně pohyblivými elektrony b) kujnost, tažnost c) vysoký lesk
2. Co to je a jak je realizována srovnávací elektroda při měření pH.
K určení pH na základě rovnovážného napětí elektrochemického článku složeného právě z indikační elektrody a referenční elektrody. Jako referenční elektroda se obvykle používá elektroda kalomelová (rtuť pokrytá sraženinou Hg2Cl2, která je ve styku s vodným roztokem, schématické značení této elektrody je Hg□Hg2Cl2□KCl).
3. Které znáte rudy železa– seřaď je podle obsahu Fe
Fe3O4 magnetit- magnetovec 72,36% Fe
Fe2O3 hematit- krevel 69,94% Fe
FeO(OH) až limonit- hnědel 62,85% Fe
Fe(OH)3 52,27% Fe
FeCO3 siderit- ocelek 48,21% Fe
4. Který benzín hoří (šíří plamen) nejpomaleji: Speciál 91, Natural 95 nebo Super 98
5. Při destilaci ropy v rafineriích se provádí nejprve atmosferická destilace (rektifikace). Které jsou hlavní produkty této destilace. Následuje vakuová destilace. Proč je destilace v druhém stupni vakuová, které jsou hlavní produkty vakuové destilace.
Atmosferická destilace- Lehký benzín, rozpouštědla, střední benzín- motor. Benzín, težký benzín motor. Benzín, petrolej- motor. Nafta, plynový olej- motor. Nafta, mazut
Protože nám umožní destilaci za sníženého tlaku, čímž se sníží teploty varů komponent mazutu a je možno jej i při nižší teplotě rozdělit na další frakce.
Vakuová destilace- vakuový plyn. Olej, lehké/ střední mazací oleje, těžké- vazelína, destilační asfalt, syntetický grafit
6. Termosety, přehled, vlastnosti, příklady použití
Plasty, které při prvním zpracování předcházejí zahřátím nejprve do plastického stavu, dalším zahříváním se chemickou reakcí vytvrdí a tento stav je konečný; při opakovaném zahřátí se již chemicky nemění, pouze při ohřevu na vyšší teplotu mohou degradovat až zuhelnatět. Fenolické pryskyřice, nenasycené polyestery, epoxidy,trojrozměrné polyuretany, glyptalové pryskyřice. Použití: termoplastické materiály, lepidla, laky, tmely, houževnaté materiály, umělá kůže.
FS- Chemie- 13
1. Vazba kovová, princip, vlastnosti sloučenin s kovovou vazbou, uveďte aspoň 4 příklady.
Vazebné síly vyplývají ze vzájemného působenítzv. Nelokalizovaných elektronů a kovových kationů. V krystalické mřížce kovu jsou umístěny jednotlivé katyonty, které jsou obklopeny volně pohyblivými tzv. elektronovým- mrakem.
Nejdůležitější vlastnosti kovů: a) Vysoká elektrická a elektrická vodivost, která je umožněna volně pohyblivými elektrony b) kujnost, tažnost c) vysoký lesk
2. Hydrolýza soli, uveďte na příkladu chloridu amonného, uhličitanu sodného a chloridu hlinitého.
NH4Cl => NH4+ + Cl
NH4+ + H2O ó NH3 + H2O+
Na2CO3 => 2Na+ + CO32-
CO32- + 2H2O => H2CO3 + 2 OH-
AlCl3 => Al3+ + Cl3-
Al3+ + 3H2O => Al (OH)3 + 2H2O+
3. Koroze, ochrana proti korozi.
Koroze- Je znehodnocení (porušování, rozrušování) materiálu, vznikající vzájemným chemickým působením materiálu a korozního prostředí.
Ochrana: 1) Nátěry- nerozpustné částice pigmentu (Pb3O4, TiO2, ZnCrO4) v organické kapalině (rostlinný olej lak)
2) Pokovování, ponořením do roztaveného kovu nebo elektrolýzou.
3) Inhibitory koroze- látky, které v nízkých koncentracích výrazně snižují rychlost koroze (přídavek chromanů do reciklující chladící vody)
4) elektrochemická ochrana- katodická: spojení s kovem se zápornějším potenciálem
– anodická: Vytvoření pasivní oxidované vrstvy (eloxace hliníku, fosfatace železa)
5) Slitiny např.: Nerezavějící oceli
4. Pohonné hmoty pro dieselové motory.
Motor. Nafta je směsí destilačních frakcí petroleje a plyn, oleje. Musí mít schopnost samovznícení při teplotě dosažené kompresí vzduchu ve válci motoru. Letní motorová nafta může obsahovat určité množství vyšších lineárních parafínů, v zimní motorové naftě být nesmí, protože by při nízkých teplotách vykrystalizovaly a ucpali přívod paliva. Důležitou hodnotou je cetanové číslo, které charakterizuje zážehovou hodnotu. Stanovuje se analogicky jako okt. Číslo.
5. Chlorací metanu mohou vzniknout 4 různé chlorované deriváty. Druhým produktem chlorace chlorovodík HCl. Napište vzorce těchto chlorovodíků, pojmenujte je (případně je pojmenujte i itrivlálními názvy pokud je znáte). K čemu se tyto uhlovodíky využívají.
CH3Cl- chlormetan
CH2Cl2- dichlormetan
CHCl3- trichlormetan
CCl4
6. Vliv vyztužování na vlastnosti kompozitních materiálů
Fyzikálně mechanické vlastnosti: modul pružnosti, pevnost, , tažnost, rázová houževnatost, tvrdost, koeficient tření, opotřebení
Roologické vlastnosti: chemická odolnost
Tepelně-fyzikální vlastnosti: koeficient tepelné roztažnosti, tepelná vodivost, tepelná kapacita, tepelná odolnost
Optické vlasrnosti: barva a index lomu
Elektrické vlastnosti: el. Vodivost a pevnost
FS- Chemie- 14
1. Nevazebné interakce a jejich význam pro vlastnosti látek
Jsou to síly působící mezi molekulami. V některých případech mohou působit i uvnitř molekul. Jsou mnohem slabší než chemické vazby, jejich pevnost určuje, zda je látka při teplotě v plynném, kapalném či pevném stavu.
a) Vodíková vazba se vyskytuje v případech, kdy je vodíkový atom kovalentně vázán s elektronegativním atomem H2O, HF, HCl… Vodíkové vazby ovlivňují nškteré fyzikání vlastnosti- Zvišují body tání, body varu,…
b) Van Der- Waalsovy síly jsou síly elektrostatické povahy, které= uplatňují mezi polárními molekulami. Jsou asi 10x slabší než vodíkové vazby, uplatňují se jen v kapalném a tuhém stavu, když je minimální vzdálenost molekul. Na jejich základě lze vysvětlit vzájemnou mísitelnost či rozpustnost látek a jevy na rozhraní fázý- povrchové napětí.
2. Z následujících sloučenin vyberte slabé kyseliny a napište jejich vzorce:
Kyselina sýrová, chlorid draselný, kyselina chlorovodíková, kyselina sirovodíková (H2S), kyselina dusičná, uhličitan sodný (Na2CO3), kyselina octová, kyselina chloristá, hydroxid draselný, kyselina jodovodíková, kyselina chlorovodíková
3. Jevy na povrchu kovu při jejich styku s elektrolyty, elektrochemická řada napětí
4. Kyslík a dusík se získává převážně technologií zkapalňování vzduchu. Co je kritická teplota plynů. Proč je kritická teplota důležitá pro skladování a přepravu plynů.
5. Možnosti využití černého uhlí
6. Příklady využití kompozitních materiálů
Sedačky, trysky raket, lopatky motorů, vrtule, tlakové nádoby na palivo, karosérie a výstuhy závodních aut, listy pér, tyče náhonů, ojnice, textilní stroje, kompresory, odstředivky, paže robotů, měrky a standardy pro opracování, kluzné součásti, ozubená kola, turbíny a listy větrných elektráren, ložiska, speciální baterie a články, elektrody, umělé kosti, šlachy, korozivzdorné nádoby, tanky, těsnění, trubky.
FS- Chemie- 15
1. Chemická reakce, vysvětlení, energetika chemických reakcí
Děje- pochody, které vedou ke změnění chemických vazeb, tedy přeměně chemických sloučenin (látek). Látky do reakce vstupující, tedy látky výchozí nazýváme reaktanty. Látky reakcí vzniklé, tedy látky konečné nazýváme produkty reakce. K reakci dojde jen tehdy, může-li dojít ke vzájemnému kontaktu molekul či atomů. Musíme tedy obvykle dodat určitou energii, kterou nazýváme aktivační energií. Po reakci má soustava obvykle jinou energii než před reakcí: – Pokud má energii nižší, znamená to, že se energie ze soustavy při reakci
uvolnila- děj potom nazýváme exotermní (exo= ven)
– Pokud má energii vyšší, energie se při reakci spotřeboval a takový děj
nazýváme endotermní (endo= dovnitř)
2. Z následujících sloučenin vyberte silné sloučeniny a napište jejich vzorce: Kyselina sírová, chlorid draselný, kyselina chlorovodíková, kyselina sirovodíková, kyselina dusičná, uhličitan sodný, kyselina octová, kyselina chloristá, hydroxid draselný, kyselina jodovodíková.
k. sýrová- HSO3 k. octová-
chl. Draselný- KCl k. chloristá-
k. chlorovodíková- HCl h. draselný- KOH
k. dusičná- HNO3 k. jodovodíková- HI
3. Galvanické články, typy, princip
Galvanické články produkují elektrickou energii. Máme-li minimálně dvě elektrody ponořené do elektrolytu, potom na záporné elektrodě probíhá oxidace, na kladné elektrodě probíhá redukce, při jejich spojení do okruhu prochází soustavou el. Proud. El. Napětí článku je dáno rozdílem elektrodových potenciálů kovů tvořících elektrody.
4. Způsoby získávání frakcí z uhlí a ropy
5. Plasty jsou většinou hořlavé, ale jsou i nehořlavé nebo alespoň samohašivé. Plasty se podle hořlavosti dělí do 5 skupin: 1- nehoří, 2- samohasivý, 3- hořící velmi pomalu, 4- hořící pomalu, 5- hoří rychle. Odhadněte hořlavost následujících plastů: PI- polyamid, PTFE- polytetrafluorethylen, PC- polykarbonát, PPO- polyfenylenoxid, PVC- polvinylchlorid neměkčený, PP- polypropylen, PS- polystyren, FP- fenolformaledydová pryskyřice, EP- epoxidová pryskyřice, UP- polyesterová pryskyřice
6. Jaké je elementární složení slitin: bronz, mosaz, dural
Bronz- všechny slitiny mědi, kromě zinku (Sn, Al, Be…); Mosaz- měď+ zinek; Dural- slitina Al- Cu- Mg
FS-Chemie-16
1. Reakční rychlost, faktory ovlivňující reakční rychlost
Rychlost chemické reakce může být vyjádřena jako časový úbytek látkového množství některé z výchozích látek. Rychlost reakce je přímosměrná součinu okamžitých koncentrací výchozích látek.
a) Koncentrace (Guldberg-Waageův zákon), b) Teplota (Arrheníova rovnice k=A*e-Ea/RT), c) Katalyzátor
2. Co způsobuje korozi kovů, jak se ji lze bránit
Způsobuje ji vzájemné chemické působení materiálu a korozního prostředí. Jedná se o povrchové chemické a elektrochemické reakce vyžadující součinnost nejméně dvou z následujících tří složek: kyslík, voda, elektrolyt
Ochrana: 1) Nátěry- nerozpustné částice pigmentu (Pb3O4, TiO2, ZnCrO4) v organické
kapalině (rostlinný olej lak)
2) Pokovování, ponořením do roztaveného kovu nebo elektrolýzou.
3) Inhibitory koroze- látky, které v nízkých koncentracích výrazně snižují rychlost
koroze (přídavek chromanů do reciklující chladící vody)
4) elektrochemická ochrana- katodická: spojení s kovem se zápornějším
potenciálem
– anodická: Vytvoření pasivní oxidované vrstvy (eloxace
hliníku, fosfatace železa)
5) Slitiny např.: Nerezavějící oceli
3. Praktické využití elektrolýzy
Pokrývání předmětů ušlechtilími kovy: elektrolytické pokrývání chromem, elektrolytické niklování, poměďování, postříbrování, pozlacování, eloxování, přečišťování kovů elektrolýzou roztoků jejich solí.
4. Jak se nazývají sloučeniny metanu nebo ethanu na kterých byly vodíky nahrazeny současně fluoridem i chlorem a případně i bromem. Využívají se v několika oblastech. Uveďte, které využití máte. Víte něco o závažných vlivech těchto produktů na životní prostředí.
Halogenderiváty
5. Makromolekulární sloučeniny, polyreace, uveďte příklady polymerů vyráběných jednotlivými typy polyreakcí
Jsou organické nebo anorganické sloučeniny, ve kterých jsou atomy spojeny kovalentními vazbami a jejich minimální relativní molekulová hmotnost je 1000. Molekula výchozí látky se nazývá monomer, výsledná makromolekula se nazývá polymer. Reakce, při nichž vznikají makromolekuly se nazývají polyreakce. Rozlišujeme zři základní typy polyreakcí: Polymerace ( polyethylen, polypropylen, polystyren, polvinylchlorid…) Polykondenzace (fenoplasty, animoplasty, polyamidy, polyestery) Polyadice (lineární polyuretany, základní epoxidové pryskyřice)
6. Oktanové číslo, možnosti jeho úpravy
Určuje odolnost motoru proti klepání motoru. Ke zvýšení odolnosti proti klepání, je třeba přeměnit n-alkany (obsažené v benzínu) na izoalkany tzv. izomerací a nebo na aromáty tzv. reformováním. Zvíšení kvality dosahujeme také přidáním různých aditiv (methanol, ethery..)
FS- Chemie- 17
1. Chemická rovnováha, vyjádření,posun rovnováhy změnou podmínek
Jestliže v soustavě probíhá zvratná reakce, ustaví se po určitém čase rovnováha. Rovnováha je dynamický stav, to znamená, že rychlosti obou protisměrných reakcí jsou stejné.
V rovnováze platí, že v→=v← , tedy k1 * [A]a * [B]b = k2 *[R]r * [S]s. Za rovnovážného stavu je poměr součinu koncentrací umocněný příslušným exponentem látek vznikajících a součinu mocnin koncentrací látek do reakce vstupujících konstantní. Le chatelierův princip- princip akce a reakce- Porušení rovnováhy vnějším zásahem –akce- vyvolá děj –reakci- směřující ke zrušení tohoto vnějšího zásahu.
2. Slitiny jsou směsí nebo sloučeniny? Uveďte alespoň 6 příkladů používaných slitin.
3. Palivové články, princip, typy použití, výhody
Jsou články ve kterých jsou reaktanty kontinuálně dodávány do reakčního prostoru. Reaktanty v palivovém článku jsou obvykle označovány jako palivo a oxidovadlo. Nejvýznamnější typ je palivový článek vodík- kyslík, používající vodík jako palivo a kyslík jako oxidovadlo, produktem reakce je voda. Článek dává napětí zhruba 0,9V. Mnohonásobné články tohoto typu byly zdrojem energie a pitné vody vesmírných projektů Apollo a Gemini.
4. Oxid uhelnatý v dalším reaktoru reaguje s vodou (vodní parou) za vzniku tzv.
vodního plynu, což je směs oxidu uhličitého a vodíku. Napište chemickou rovnici této
reakce.
5. Základní rozdělení plastů je na:
termoplasty, reaktoplasty a elastomery. Rozdělte je do těchto skupin: PE polyethylen, FP fenolformaldehydová pryskyřice (bakelit), SI silikonový kaučuk, PP polypropylen, BS butadienstyrový kaučuk zasíťovaný , PVC polvinylchlorid, EP epoxidová pryskyřice, PA polyamid, PU polyuretanová pěna, PS polystyrenová pěna, PC polykarbonát, PET polyethylentereftalát, PK přírodní kaučuk zesíťovaný.
6. Pohonné hmoty pro dieselovy motory
Motor. Nafta je směsí destilačních frakcí petroleje a plyn, oleje. Musí mít schopnost samovznícení při teplotě dosažené kompresí vzduchu ve válci motoru. Letní motorová nafta může obsahovat určité množství vyšších lineárních parafínů, v zimní motorové naftě být nesmí, protože by při nízkých teplotách vykrystalizovaly a ucpali přívod paliva. Důležitou hodnotou je cetanové číslo, které charakterizuje zážehovou hodnotu. Stanovuje se analogicky jako okt. Číslo.
FS-chemie-18
1. Nevazebné interakce, princip a význam pro vlastnosti látek
Jsou síly působící mezi molekulami. V některých případech mohou působit i uvnitř molekul.
Jsou mnohem slabší než chemické vazby, jejich pevnost určuje, zda je látka při určité teplotě v plynném, kapalném či pevném stavu.
a) vodíková vazba se vyskytuje v případech, kdy je
b) atom vázán s elektronegativním atomem H2O, HF, HCl… Vodíkové vazby ovlivňují některé fyzikální vlastnosti – zvyšují body tání, varu…
c) Van Der- Waalsovy síly jsou síly elektrostatické polohy, které= uplatňují mezi polárními molekulami. Jsou asi 10x slabší než vodíkové vazby, uplatňují se jen v kapalném a tuhém stavu, když je minimální vzdálenost molekul. Na jejich základě lze vysvětlit vzájemnou mísitelnost či rozpustnost látek a jevy na rozhraní fází- povrchové napětí.
2. Hydrolýza solí, vysvětlete pojem. Které z uvedených látek podléhají hydrolýze: chlorid draselný, chlorid hlinitý, hydroxid sodný, uhličitan sodný, bromid amonný, bromid sodný, sulfid sodný.
3. Koroze, ochrana proti korozi.
Koroze- Je znehodnocení (porušování, rozrušování) materiálu, vznikající vzájemným chemickým působením materiálu a korozního prostředí.
Ochrana: 1) Nátěry- nerozpustné částice pigmentu (Pb3O4, TiO2, ZnCrO4) v organické kapalině (rostlinný olej lak)
2) Pokovování, ponořením do roztaveného kovu nebo elektrolýzou.
3) Inhibitory koroze- látky, které v nízkých koncentracích výrazně snižují rychlost koroze (přídavek chromanů do recyklující chladící vody)
4) elektrochemická ochrana- katodická: spojení s kovem se zápornějším potenciálem
– anodická: Vytvoření pasivní oxidované vrstvy (eloxace hliníku, fosfatace železa)
5) Slitiny např.: Nerezavějící oceli
4. Jaký je chemický rozdíl mezi minerálními a rostlinnými oleji. Z jakých surovin se skládají. Pro které denní potřeby jsou rostlinné oleje surovinnou..
5. Při zahřívání se zcela jinak chová polyethylen a neměkčený PVC (novodur). Oba materiály jsou přitom termoplasty. Co je důvodem podstatného rozdílu v chování obou polymerů.
6. Ropa, frakce získávané při její destilaci, nečistoty v ropě.
Černohnědá směs kapalných, pevných a plynných uhlovodíků (většinou alkany a cykloalkany). Zpracovává se v rafinériích. Frakce plynová, benzinová, petrolejová, plynový olej, destiláty, mazut.Nečistoty – sloučeniny kyslíku, síry a dusíku, odstraňují se společně s vodou, min. solemi a pískem.
FS – chemie – 19
1. Vazba kovalentní, princip, vlastnosti sloučenin s kovalentní vazbou, uveďte alespoň 4 příklady sloučenin.
Kovalentní vazba je založena na sdílení elektronové ho páru, na jehož vzniku se podílí každý atom jedním elektronem. Uplatňuje se mezi atomy nekovových prvků. Jednoduchá kovalentní vazba, v níž oba elektrony sdíleného páru dodává pouze jeden atom se nazývá koordinačně kovalentní vazba, koordinační vazba, dativní, nebo donorakceptorová vazba. Vlastnosti: sloučeniny nevedou el. Proud, jsou poměrně měkké, mají nižší body tání a varu. Cl2, HCl, NH3, H2.
2. Vysvětlete možnosti určení pH pomocí indikátorů.
Hodnoty pH se měří pomocí acidobasických indikátorů, tj. látek, které v závislosti na koncentraci (H2O+) přecházejí vratně na formu lišící se od původní svým zabarvením. Praktické provedení může spočívat v kápnutí roztoku indikátoru do vzorku a v porovnání barvy s tabulkou, nebo v kápnutí roztoku na indikátorový papírek a porovnání barevného odstínu s příslušnou barevnou škálou.
3. K čemu slouží a jaký je princip galvanického pokovování.
4. Oktanové číslo, možnosti jeho úpravy.
Určuje odolnost benzínu proti klepání motoru. Ke zvýšení odolnosti proti klepání je potřeba přeměnit n-alkany (obsažené v benzínu) na izoalkany tzv. izomerací a nebo na aromáty tzv. reformováním. Zvýšení kvality benzínu dosahujeme také přidáním různých aditiv (methanol, ethery, ..).
5. Napište vzorce těchto základní kyselin: kyselina ethanová, kyselina ethanová, butanová a dikyselina ethanová. Znáte jejich jiné názvy , včetně triviálních. Znáte některé technické využití.
Methanová – CH3COOH – octová
Ethanová – C2H5COOH
Butanová – C4H2COOH
Dikyselina ethanová – C4H2(COOH)2
6. Základní rozdělení plastů je na: termoplasty, reaktoplasty a elastomery. Rozdělte je do těchto skupin: PE polyethylen, FP fenolformaldehydová pryskyřice (bakelit), SI silikonový kaučuk, PP polypropylen, BS butadienstyrový kaučuk zasíťovaný , PVC polvinylchlorid, EP epoxidová pryskyřice, PA polyamid, PU polyuretanová pěna, PS polystyrenová pěna, PC polykarbonát, PET polyethylentereftalát, PK přírodní kaučuk zesíťovaný.
FS – chemie – 20
1. Vazba iontová, princip, vlastnosti sloučenin s iontovou vazbou, uveďte aspoň 4 příklady sloučenin s iontovou vazbou
Je založena nepředávání elektronů a následném působením elektrostatických sil. Uplatňuje se v případech, kdy se spojují atomy kovu a atomy nekovu
Charakteristické vlastnosti iontových sloučenin
7. pouze v plynné fázi, kde jsou molekuly daleko od sebe, můžeme hovořit o jednotlivých molekulách- dvojicích iontů, které k sobě jednoznačně patří. Jinak se individualita jednotlivých molekul ztrácí.
8. Elektrostatické síly mezi ionty jsou veliké => iontové krystalické látky jsou poměrně tvrdé, mají vysoké body tání a body varu a jsou poměrně křehké.
9. Iontové sloučeniny jsou jen nepatrně rozpustné v organických rozpouštědlech, ale většinou se dobře rozpouští ve vodě a dalších polárních rozpouštědlech.
NaCl, NaF, Fe2O3, CuSO4
2. Způsoby měření pH.
a) rychlé orientační – hodnoty se měří pomocí acidobazických indikátorů, tj. látek, které v závislosti na koncentraci (H3O+) přecházejí vratně na formu lišící se od původní svým zbarvením.
b) Přesné potenciometrické – pH se měří na základě rovnovážného napětí elektrochemického článku složeného z indikační a referenční elektrody.
3. Jak zabráníte korozi železných výrobků.
1) Nátěry- nerozpustné částice pigmentu (Pb3O4, TiO2, ZnCrO4) v organické kapalině (rostlinný olej lak)
2) Pokovování, ponořením do roztaveného kovu nebo elektrolýzou.
3) Inhibitory koroze- látky, které v nízkých koncentracích výrazně snižují rychlost koroze (přídavek chromanů do recyklující chladící vody)
4) elektrochemická ochrana- katodická: spojení s kovem se zápornějším potenciálem
– anodická: Vytvoření pasivní oxidované vrstvy (eloxace hliníku, fosfatace železa)
5) Slitiny např.: Nerezavějící oceli
5. Chlorací metanu mohou vzniknout 4 různé chlorované deriváty. Druhým produktem chlorace chlorovodík HCl. Napište vzorce těchto chlorovodíků, pojmenujte je (případně je pojmenujte i itrivlálními názvy pokud je znáte). K čemu se tyto uhlovodíky využívají.
CH3Cl- chlormetan
CH2Cl2- dichlormetan
CHCl3- trichlormetan
CCl4
6. Termosety, přehled, vlastnosti, příklady použití.
Plasty, které při prvním zpracování předcházejí zahřátím nejprve do plastického stavu, dalším zahříváním se chemickou reakcí vytvrdí a tento stav je konečný; při opakovaném zahřátí se již chemicky nemění, pouze při ohřevu na vyšší teplotu mohou degradovat až zuhelnatět. Fenolické pryskyřice, nenasycené polyestery, epoxidy,trojrozměrné polyuretany, glyptalové pryskyřice. Použití: termoplastické materiály, lepidla, laky, tmely, houževnaté materiály, umělá kůže.