Ekonomika podniku – základní pojmy
Náklady, výnosy a hospodářský výsledek
Likvidita
Vyjadřuje schopnost firmy uhrazovat běžné závazky (splatné do 1 roku) převedením libovolného aktiva na peníze.
Likvidita určitého majetku je tím větší, čím kratší je doba jeho přeměny na peněžní formu.
Rozlišujeme tři stupně likvidity v závislosti na tom, jak rychle jsme schopni změnit jednotlivé druhy oběžných aktiv na peněžní prostředky
Chceme-li zjistit okamžitou likviditu právě splatných krátkodobých závazků v podniku, použijeme ukazatel čisté pohotové prostředky. Charakterizujeme je jako rozdíl mezi pohotovými peněžními prostředky a okamžitě splatnými závazky.
Pohotové peněžní prostředky tvoří hotovost a peněžní prostředky na běžných účtech.
Ukazatelé likvidity jsou vhodné zejména pro rozhodování o poskytnutí úvěrů a pro finanční řízení podniku či společnosti.
- Rentabilita
Ukazatele rentability poměřují zisk s jinými veličinami. Používáme je pro hodnocení a posouzení celkové efektivnosti a výkonnosti firmy. Ukazatelé rentability mají mít obecně rostoucí tendenci.
Užití ukazatelů
Tyto ukazatele patří do tzv. mezi výkazových poměrových ukazatelů, protože využívají objem kapitálu z rozvahy a velikost zisku z výkazu zisků a ztrát.
Samotný zisk nebo ztráta představují několik kategorií.
V naší účetní soustavě rozlišujeme:
- provozní hospodářský výsledek, tj. rozdíl mezi tržbami za prodej zboží, vlastních výrobků a služeb a nákupní cenou za prodané zboží, výrobními náklady na prodané výrobky a
služby, včetně některých dalších výnosů a nákladů (prodej dlouhodobého majetku, zúčtování a tvorba rezerv a časové rozlišení, zúčtování opravných položek do provozních nákladů),
- hospodářský výsledek z finančních operací, tj. rozdíl mezi finančními výnosy a náklady,
- hospodářský výsledek za běžnou činnost, tj. provozní hospodářský výsledek a hospodářský výsledek z finančních operací po odečtení daně z příjmu za běžnou činnost,
- mimořádný hospodářský výsledek, tj. rozdíl mezi mimořádnými výnosy a náklady po zdanění,
Hospodářský výsledek za účetní období, tj. součet hospodářského výsledku za běžnou činnost a mimořádného hospodářského výsledku.
Rentabilita a její rozklad
- rentabilita celkového kapitálu vyjadřuje výkonnost kapitálu firmy.
- Zisk po zdanění se poměřuje s celkovým kapitálem a vyjadřuje hodnotu, kolik zisku firma vyprodukovala z 1 Kč celkového kapitálu. Za zisk po zdanění považujeme hospodářský výsledek za účetní období.
- Tvoří jej součiny čisté ziskovosti tržeb, obratu celkových aktiv a finanční páky. Finanční páka je jedním z ukazatelů zadluženosti. Vyjadřuje podíl cizích zdrojů na celkových zdrojích firmy, kde :
- ČZ = Čistý zisk, Tr = tržby, CA = celková aktiva
- Čím je podíl cizích zdrojů větší, tím je finanční páka vyšší
Vyšší zadluženost má pozitivní vliv na rentabilitu vlastního kapitálu a to tehdy, když firma dokáže každou další korunu dluhu zhodnotit více než je úroková sazba dluhu.
- Aktiva
Když rentabilita celkového kapitálu před úhradou úroků a daní přesahuje úrokovou míru z cizího kapitálu, znamená to pro firmu příznivou situaci.
Ukazateli aktivity měříme, jak efektivně firma hospodaří se svým majetkem. Počítají se pro jednotlivé skupiny aktiv: zásoby, pohledávky, fixní, oběžná a celková aktiva.
- Pasiva
Jedná se o ukazatele typu rychlost obratu nebo doba obratu. Při výpočtu doby obratu zjišťujeme, kolikrát se obrátí určitý druh majetku ve firmě za stanovený časový interval. Obecně platí, že čím kratší je doba obratu, tím lépe pro firmu. Dlouhé doby obratu signalizují špatné využití aktiv a nízkou efektivnost.