Klasické teorie chemické vazby
Vazba iontová, kovalentní (jednoduchá, násobná)
Chemické vazby jsou síly, jimiž jsou poutány k sobě navzájem sloučené atomy v molekule. Při vzniku vazby se uvolňuje energie. Čím je uvolněná energie větší, tím jsou k sobě částice poutány pevněji. Tato energie se nazývá vazebná energie.
Vazba kovalentní – podstatou je sdílení valenčních elektronů. Podmínkou vzniku vazby je překrytí valenčních orbitalů. Tak, aby došlo ke vzniku vazebných elektronových párů, je – li vhodný počet, energie a prostorové uspořádání valenčních elektronů……dojde k tzv. účinné srážce. Polarita vazby se určuje z rozdílu elektronegativit vázaných atomů.
Vazba jednoduchá (sigma) – vzniká překrytím atomových orbitalů na prostoru spojnice jader atomů. Společný elektronový pár patří jednomu a druhému atomu prvku.
Násobné vazby – mezi dvěma vazebnými partnery může dojít k překrytí dvou nebo tří valenčních oribtalů za vzniku dvou nebo tří vazebných elektronových párů. Tyto vazby se označují jako dvojné a trojné, souhrnně jako násobné vazby.
Vazba iontová – velký rozdíl v elektronegativitě dvou vzájemně vázaných atomů může vést ke vzniku tak silně polární vazby, že sdílené elektrony patří téměř do elektronového obalu elektronegativnějšího atomu. Z atomů tak vznikají opačně nabité ionty, které jsou poutány elektrostatickými silami.