Návrh metodiky identifikace stavu životaschopnosti firmy v potížích
Identifikovat výkonnost ekonomického subjektu a hodnotit jeho životaschopnost je složitý technicko-ekonomický a sociologický problém. Jeho řešení neleží v oblasti jednoduchých matematických vztahů a závislostí, ale odvisí od rozpoznání a kvantifikace celé soustavy faktorů, které na tento proces působí. Často nejde o působení bezprostřední, ale jako projev působení skrytých faktorů, mezi kterými působí také jejich vzájemné korelace. Přechodem české ekonomiky na podmínky tržního hospodářství se změnil rovněž přístup k hodnocení podniků z uvedených hledisek vč. postupného vyrovnávání rozdílné právní úpravy sestavování účetních výkazů ve vazbě na země EU. Informace potřebné pro zpracování základního hodnocení ekonomické pozice podniku jsou v podstatě obsaženy v základních účetních výkazech (Rozvaha – v tabulce potřebných údajů značeno Rxxx, Výkaz zisků a ztrát – značeno Vxx).
Obecná definice cíle podniku „dosáhnout uspokojivé rentability vložených kapitálových prostředků spolu s trvalým zachováním uspokojivé finanční situace umožňující trvalý rozvoj podniku“ je vlastně složena ze dvou relativně proti sobě jdoucích cílů:
- podnik vedený snahou maximalizovat zisk za každou cenu se může rychle dostat do finančních potíží, které vyplynou např. z přeúvěrování, z příliš vysoké vázanosti prostředků v zásobách, z dlouhodobého investování dočasně volných finančních prostředků, které v případě akutní potřeby nebude možné operativně přeměnit v hotovost apod.
- podnik, který se naopak drží „zpátky“, preferuje minimalizaci rizika platební neschopnosti za každou cenu tím, že udržuje relativně značnou pojistnou zásobu peněz, snižuje tvorbu zisku přílišným umrtvením kapitálových zdrojů.Vzhledem k uvedené protichůdnosti uvedených cílů je vždy v podniku nezbytný kompromis; jeho možná optimalizace závisí na specifických podmínkách, ve kterých podnik operuje. Proto je velmi obtížné kvantifikovat možné kombinace hodnotících charakteristik v konkrétnější podobě. V teoretické literatuře i v praxi je zaznamenaná celá řada metod, postupů a způsobů diagnostiky ekonomického stavu firem, metod analýzy a hodnocení efektivnosti, rentability, ziskovosti apod. v tržní ekonomice. Pro výběr ukazatelů však vždy platí do určité míry subjektivní přístup, založený na zkušenostech z hodnocení podniků, množství kontaktů s podnikovou sférou v rozdílných vývojových stádiích trhu i ekonomické situace podniků. Vždy však půjde o
- hledisko dlouhodobé a krátkodobé rovnováhy mezi příjmy a výdaji podniku
- vztah krátkodobých a dlouhodobých potřeb vlastních a cizích zdrojů
- hodnocení tvorby a užití hmotných zdrojů
- analýzu pozitivních i negativních vlivů z pohledu na současnou situaci a budoucí strategii podniků.
- S ohledem na potřebu chránit individuální data jednotlivých organizací se snaží minimalizovat rozsah poskytovaných zdrojů dat pro zpracování analýzy a rovněž použít formu a tvar ukazatelů, které by umožnily zpracovat hodnocení resp. rating firmy při zachování určité anonymity ekonomických a finančních ukazatelů konkrétních podniků. Základní dva účetní výkazy neobsahují některé další údaje, které vyžadují spolupráci s podnikem:
- Předložený návrh metodiky pro identifikaci životaschopnosti firmy vychází ze studia uvedených metod a postupů. Pro návrh soustavy kriteriálního hodnocení aplikuje také poznatky, které odpovídají dnešní situaci našich průmyslových podniků (ve smyslu určité korekce či odstranění tvrdých a nereálných kritérií).
- počet pracovníků (průměrný přepočtený stav k danému termínu)
- závazky po lhůtě splatnosti
- cash flow (čistý přírůstek nebo úbytek peněžních prostředků celkem).
- Pro zpracování finančně ekonomické analýzy podniku jsou používány metody, které můžeme seskupit do tří hlavních skupin:
- analýzy horizontální a vertikální; jde o analýzu absolutních stavových veličin na základě jednoduchých propočtů vývojových trendů a struktury
- analýzy rozdílových a tokových veličin; jde o analýzu cash flow a analýzu pracovního kapitálu
- analýzy poměrových ukazatelů (řazených paralelně nebo pyramidově). Co ovlivnilo formování návrhu metodiky identifikace stavu životaschopnosti firmy v potížích:
- Absolutní ukazatele jsou obsaženy především v účetních a statistických výkazech a poskytují charakteristiku rozměru jednotlivých jevů existujících či probíhajících v podniku v určitém časovém období. Z nich jsou propočteny rozdílové a poměrové ukazatele. Autoři využívají často kombinace a řazení poměrových ukazatelů formou tzv. pyramidy, klasickým a zejména v americké literatuře je členění těchto ukazatelů do skupiny charakterizujících likviditu, rentabilitu, aktivitu či zadlužení podniku.
- základním východiskem rozboru musí být charakteristika změn v pohybu základních ukazatelů; rozbor nesmí být samoúčelný, ale měl by dát odpověď na otázky:
- jak se vyvíjela produkce , tržby a celkový hospodářský výsledek podniku
- zda lze vysledovat souvislosti mezi vývojem těchto ukazatelů v podniku a vývojem ekonomiky ČR (jako základního trhu, na kterém je podnik činný) Lze získat první informace pro odhad fáze životního cyklu, ve které se firma nachází; *fáze vstupu (nízká absolutní úroveň produkce a tržeb, zvyšující se tempo jejich růstu, snižující se absolutní hodnota ztráty), *fáze rychlého rozvoje (rostoucí absolutní hodnota produkce a tržeb, tempo růstu s klesajícími přírůstky, rostoucí zisk), *fáze zralosti (produkce, tržby i zisk podniku stagnují) a *fáze úpadku (produkce a tržby klesají, zrychluje se tempo poklesu zisku a následně tempo růstu ztráty) hodnocení změn ve vývoji aktiv a jejich struktury, vč. základních relací mezi složkami
- aktiv a pasiv:
- 2.a) doplňující údaje pro analýzu absolutních ukazatelů by měly poskytnout argumenty pro
- velikost stálých aktiv a dlouhodobých pasiv (zda platí zlaté bilanční pravidlo financování, které říká, že je nezbytné stálá aktiva financovat především z vlastních nebo dlouhodobých cizích zdrojů a následně tak dosáhnout toho, že krátkodobé složky majetku jsou financovány z odpovídajících krátkodobých zdrojů)
- velikost stálých aktiv a vlastního jmění (zlaté pari pravidlo, které hovoří o tom, že tyto položky se rovnají jen v krajním případě; má se zato, že podnik ve svém financování využívá i cizích zdrojů)
- velikost oběžných aktiv a krátkodobých cizích pasiv
- poměr vlastních a cizích zdrojů na straně pasiv (zlaté pravidlo vyrovnání rizika říká, že vlastní zdroje by měly převyšovat cizí zdroje, v krajním případě se mohou rovnat). 2.b)k posouzení výše relativně volné části kapitálu, která není vázaná na krátkodobé závazky oběžnými aktivy a krátkodobými závazky.Pracovní kapitál úzce souvisí s „rozměrem“ podnikatelské činnosti měřené prostřednictvím tržeb; funguje-li podnik správně, potom se pracovní kapitál mění v závislosti na tržbách. Pro zajištění likvidity – a to je priorita , která by měla být zajištěna – je důležité hodnocení, ve kterých položkách provozního kapitálu se pohyb odehrává, zda v nejvíce nebo nejméně likvidních, např. jaká je relace finančního majetku a krátkodobých pohledávek ke krátkodobým pasivům Teorie poskytuje řadu ukazatelů, na základě nichž je možné posoudit schopnost podniku uhrazovat své závazky v perspektivě jednoho roku (ukazatele likvidity), anebo ty, které vypovídají o dlouhodobé finanční rovnováze (tedy ukazatele finanční stability Tyto dvě skupiny doplňuje skupina ukazatelů výnosnosti poslední skupina, která umožňuje analyzovat hospodaření s aktivy podniky, jejich jednotlivými složkami a zejména zhodnotit jejich vliv na výnosnost a likviditu (ukazatele aktivity, ekonomické bonity a produktivity).
- Vypovídací schopnost dílčích ukazatelů má svá omezení:
- Pro souhrnné posouzení schopnosti podniku udržet si podmínky své existence je třeba využít upravené uspořádání poměrových ukazatelů, které by dokumentovaly finanční zdraví zajišťující bezprostřední přežití.
- slouží porovnání hodnoty provozního ( pracovního) kapitálu; jde o rozdíl mezi
- Porovnáním pohybů v majetkové nebo kapitálové struktuře lze získat informace o tom, co se v daném podniku odehrává a porovnáním se srovnatelnými podniky lze usuzovat, do jaké míry se struktura blíží obvyklému standardu nebo v čem se odlišuje. V německy mluvících zemích se takto hodnotí plnění „bilančních pravidel“, doporučení kterými by se měl management řídit ve financování firmy s cílem dosáhnout dlouhodobou finanční rovnováhu a stabilitu.
- je téměř vyloučené, aby podnik byl dobrý ve všech ukazatelích;
- určitá hodnota ukazatele ještě nedává jednoznačnou možnost hodnocení;
- struktura činností zejména středních a velkých podniků je v podstatě jedinečná a souhrnné ukazatele propočtené za podnik jako celek představují kombinaci a průměr za činnosti ve více oborech ; jejich využití je více méně zúženo jenom na hodnocení vývoje ukazatelů, oborová či odvětvová srovnatelnost je omezena;
- vypovídací schopnost poměrových ukazatelů lze účelově „vylepšit“, např. zvýšením obrátkovosti zásob u výpočtu likvidity apod.
Pro syntetický pohled na zhodnocení finančního zdraví podniku lze využít následující varianty:
- Altmanův model pro definování závěrů o finanční situaci podniků , který po redukci z původních 22 poměrových ukazatelů byl zredukován na 5 nejvýznamnějších; na bázi diskriminační analýzy byly odhadem pro jednotlivé poměrové ukazatele stanoveny jejich váhy . (Altmanův model byl zpracován na základě vzorku amerických podniků) Z = k1 * EBIT / aktiva + k2 * celkové tržby / aktiva + k3 * tržní resp. účetní hodnota vlastního jmění / účetní hodnota dluhů + k4 * nerozdělený zisk společnosti / aktiva + k5 * čistý pracovní kapitál / aktiva k2 = 0,998 k4 = 0,847 charakter akciových společností s veřejně obchodovanými cennými papíry Hodnocení podle tohoto modelu zahrnuje všechny podstatné složky finanční analýzy (rentabilitu, likviditu, zadluženost i strukturu kapitálu). Autor k nim navíc přiřadil váhy, vyjadřující významnost příslušné složky pro finanční zdraví podniku. Konstrukce tohoto přístupu si klade za cíl hodnocení finančního zdraví z dlouhodobého hlediska.Jednoduchost analýzy však nelze přeceňovat; představuje rychlou orientaci, která v případě potřeby musí být doplněna hlubší analýzou problémových oblastí. Pro rychlé vyhodnocení modelu jsou autorem vymezeny následující intervaly:
- (modifikovaný Altmanův vzorec).
- představují váhy jednotlivých poměrových ukazatelů pro společnosti, které nemají
- k5 = 0,998
- k3 = 0,420
- koeficienty k1 = 3,107
- výborné finanční zdraví podniku – ukazatel Z je větší než hodnota 2,90
- „šedá zóna“, průměrná situace, jejíž výsledek může být ve směru pozitivním i negativním – ukazatel Z je v intervalu 1,21 – 2,89
- situace bankrotu – ukazatel Z je menší než hodnota 1,2
- Modifikace prvního uvedeného modelu pro hodnocení finančního zdraví podniku pro naše podmínky, s cílem stanovit index důvěryhodnosti podniku (I.a I. Neumaierovi, 1995) využívá soustavy šesti ukazatelů a váhy poměrových ukazatelů jsou stanoveny pro jednotlivá odvětví české ekonomiky; IN = v1 * aktiva / cizí zdroje + v2 * EBIT / úroky + v3 * EBIT / aktiva + + v4 * tržby / aktiva + v5 * oběžná aktiva / krátkodobé závazky a krátkodobé úvěry + v6 * závazky po lhůtě splatnosti / tržby koeficienty v2 = 0,11 koeficientů následující: * zpracovatelský průmysl v2 = 0,24 v3 = 7,61 V4 = 0,48 V6 = 11,20 * textilní a oděvní 0,23 6,08 0,43 12,73 * dřevozpracující 0,24 18,73 0,41 11,57 * chemická výroba 0,21 4,81 0,57 17,06 * stavebních hmot 0,20 5,28 0,55 28,05 * výroba strojů a přístrojů 0,28 13,07 0,64 6,36 * výroba doprav.prostředků 0,23 29,29 0,71 7,46 Pramen: I.a I.Neumaierovi, Vaše finanční zdraví očima druhých, Terno, ročník I, Stejně jako tomu bylo v Altmanově modelu i tato modifikace uvažuje s významnou funkcí rentability aktiv. Do soustavy ukazatelů je však zařazen prvek, který ve standardním tržním prostředí není významný, ale v transformaci české ekonomiky má své opodstatnění – poměr závazků po lhůtě splatnosti k celkovým tržbám subjektu. Meze, které autoři stanovili pro hodnocení podniku:
- číslo 5, 1995
- ———————–
- * elektrotech.a elektron.pr. 0,27 9,50 0,51 8,27
- * kovovýroba 0,24 10,55 0,46 9,74
- * výr.z gumy a plast.hmot 0,22 5,87 0,38 43,01
- * papíru a celulózy 0,23 6,07 0,44 16,99
- * kožedělný 0,24 7,95 0,43 8,79
- * potravinářský 0,26 4,99 0,33 17,38
- v5 = 0,10 platí pro všechna odvětví; pro vybraná odvětví jsou hodnoty
- koeficienty v1 – v6 (váhy) byly stanoveny tak, aby vyjádřily odvětvová specifika;
- výborné finanční zdraví podniku – ukazatel IN dosahuje hodnoty vyšší než 2
- prostor pro hodnocení neutrální – ukazatel IN je v intervalu mezi hodnotou 1 a 2
- ohrožení bankrotem – ukazatel IN je menší než 1
- Zkušenosti německých finančních analytiků doporučují soustavu čtyř ukazatelů finanční analýzy a bodovací metodu pro jejich jednoduché a rychlé testování. Výsledná známka představuje prostý průměr známek dle stupnice hodnocení; podle konkrétních potřeb podniku je možné přiřadit jednotlivým ukazatelům váhu a hodnotu výsledné známky vypočítat jako vážený průměr;
Hodnocení velmi dobrý dobrý střední špatný ohrožení
1 2 3 4 5
vlastní kapitál/celkový kapitál větší než 30% větší než 20% větší než 10% menší než 10% menší než 0
cash flow/celkový kapitál větší než 10% větší než 8% větší než 5% menší než 5% menší než 0
rentabilita celkového kapitálu větší než 15% větší než 12% větší než 8% menší než 8% menší než 0
doba splácení dluhů méně než 3roky méně než 5 let méně než 12let více než 12let více než 30let
Hodnocení podle výsledného průměru:
- dobrá finanční situace – interval od 1 do 2,5
- neutrální situace – interval od 2,6 – 3,9
- krizová situace, bankrot – interval 4 – 5
- Navrhovaný klasifikační model hodnocení „míry životaschopnosti“ využívá propracovaných modelů syntetického hodnocení a dříve zpracovaného finančně ekonomického hodnocení průmyslových podniků. Považuje za významný prvek
- možnost souměřitelnosti výsledků analyzovaných subjektů
- nestanovuje pro jednotlivé finančně ekonomické ukazatele jejich normální hodnoty vzhledem k tomu, že podnikatelský subjekt je pružným a mnoho faktorovým prostředím, ve kterém normotvorná funkce nemá místo. Stanovuje referenční hodnoty formou prostoru (s využitím výsledků získaných analýzou podniků strojírenství a elektrotechniky a charakteristikami uváděnými v mezinárodních porovnáních).
- pro ukazatele produktivity podniků stanovuje bodové hodnocení pouze na základě hodnocení vývojových trendů nikoliv absolutní úrovně ukazatele (vzhledem k její závislosti na předmětu produkce
Struktura modelu a doporučený hodnotící klíč jsou uvedeny v následující tabulce. Klasifikace uvažuje ukazatele:
- ekonomické bonity (ukazatele 1-4)
- finanční stability (ukazatele 5-7)
- podnikatelské aktivity (ukazatele 8-10)
- produktivity (ukazatele 11-13):
- míra vlastního kapitálu (jak dalece je majetek zkoumaného subjektu kryt vlastními zdroji; poměr vlastního a celkového kapitálu by neměl klesat pod 0,5)
- míra zadluženosti (vyšší míra zadluženosti činí subjekt finančně závislý na bankovním kapitálu a odčerpává velký podíl vytvořeného provozního zisku; poměr mezi využívanými bankovními úvěry a vlastním kapitálem by se mohl pohybovat kolem 0,35, vyšších hodnot by mohl dosahovat pouze ve vazbě na významně vyšší dosahovanou rentabilitu vlastního kapitálu ve srovnání s běžnou úrokovou mírou);
- rentabilita vlastního kapitálu (charakterizující úroveň zhodnocování vloženého kapitálu podnikáním); poměr hospodářského výsledku účetního období (tj. po zdanění) a vlastního jmění by měl být vyšší než běžná úroková míra; u průmyslové výroby se za přijatelnou považuje hodnota kolem 0,15 pokud jde o neinflační prostředí;
- doba samoreprodukce (vyjadřující schopnost podnikatelského subjektu obnovit vlastní jmění vytvořeným hospodářským výsledkem a odpisy nehmotného a hmotného investičního majetku); optimální prostor pro průmyslové podnikatelské subjekty je charakterizován mezi 3 až 7 roky, je však třeba počítat s vlivem charakteru technologických zařízení užívaných pro výrobu; počítá se jako poměr vlastního jmění a součtu zisku po zdanění zvýšeného o odpisy;
- běžná likvidita (poměr mezi oběžnými aktivy s výjimkou zásob a celkovým krátkodobým kapitálem ); optimální rozpětí 1,0 – 1,5
- celková likvidita (poměr mezi aktivy, která lze využít na pokrytí krátkodobých závazků, tj. oběžná aktiva spolu s finančními investicemi, a krátkodobým kapitálem ); optimální rozpětí 1,5 – 2,0;
Ukazatele likvidity charakterizují finanční rovnováhu podniku.
- doba splacení úvěrů (charakterizující za jak dlouho by se splatily přijaté úvěry pokud by se k tomu využily všechny dostupné disponibilní zdroje); ekonomicky přijatelný interval se uvádí mezi 4 – 8 let; jde o poměr cizího kapitálu sníženého o likvidní prostředky (oběžné prostředky snížené o zásoby a zvýšené o finanční investice) k přírůstku resp. úbytku peněžních toků (cash flow)
- doba obratu zásob (charakterizující počet dní, kdy jsou oběžné prostředky neproduktivně vázány v zásobách); čím delší je tato doba, tím více oběžného kapitálu podnik potřebuje; ve zpracovatelském průmyslu se za přijatelný považuje interval 100 – 200 dní; počítá se jako poměr zásob a celkové denní tržby
- doba inkasa pohledávek (udávající počet dní neproduktivního vázání prostředků v pohledávkách); za optimální se považuje doba okolo 30 dní, výjimečně 90 dní; počítá se jako poměr hodnoty pohledávek za odběrateli a celkové denní tržby
- míra tržeb – poměr celkových tržeb a hodnoty pasiv (charakterizující schopnost podniku uplatnit na trhu svůj ekonomický potenciál); celkové roční tržby by měly být minimálně dvakrát vyšší než celková pasiva; pokles ukazatele nebo dosahování nízkých hodnot jsou vážným varováním pro budoucí existenci podniku a to i za předpokladu příznivých výsledků dosahovaných v současné rentabilitě;
- průměrné roční tržby (vývoj podílu tržeb za prodej zboží a vlastních výrobků a služeb na jednoho pracovníka za poslední dva roky)
- průměrná roční přidaná hodnota (vývoj podílu celkové roční přidané hodnoty vč. obchodní marže na jednoho pracovníka za poslední dva roky)
- průměrná produktivita práce (vývoj podílu celkové roční výroby na jednoho pracovníka za poslední dva roky)
U ukazatelů 11 – 13 je do hodnocení započítáván vývojový trend ukazatele, nikoliv
jeho absolutní hodnota; získání bodového hodnocení je povoleno pouze při růstu
ukazatele.
Váhy jednotlivých kategorií (při dosažení maximálních hodnot hodnocení ukazatelů) jsou v bodovém vyjádření reprezentovány poměrem 36 : 24 : 28 : 12 (ekonomická bonita : finanční stabilitě : podnikatelské aktivitě: produktivitě).
Celkově lze získat 0 až 100 bodů s tím, že
- bodový zisk 20 a méně bodů znamená nejvyšší ohrožení podniku
- bodový zisk mezi 20 – 30 bodů charakterizuje špatnou finančně ekonomickou situaci podniku
- bodový zisk mezi 30 – 50 charakterizuje průměrný podnikatelský subjekt
- bodový zisk 50 – 80 bodů dává charakteristiku dobrého podnikatelského subjektu
- bodový zisk 80 a více bodů charakterizuje podnikatelský subjekt s vysokou životaschopností vč. vytváření dlouhodobých komparativních výhod pro budoucí existenci
Požadované vstupní informace o podniku pro hodnocení a jejich definice vč. čísla příslušného řádku resp. sloupce rozvahy a výkazu zisků a ztrát jsou uvedeny v následující tabulce. Podnik musí doplnit údaje o
- závazcích po lhůtě splatnosti
- počtu pracovníků
- cash flow.