Roztoky
– vznik, složení, tenze páry.
Rozpustnost. Směsi plynů, roztoky plynů v kapalinách
Vznik roztoků
Snaha o vytvoření méně uspořádaného systému. Snaha čistých látek mísit se a tím vytvářet stabilnější (pravděpodobnější) stav – roztok může být silně ovlivněn přitažlivými silami mezi základními částicemi. Podle vzájemné velikosti přitažlivých sil, působících jednak mezi částicemi v čistých složkách, jednak mezi částicemi v roztoku, může se tendence k tvorbě roztoku buď posilovat, nebo naopak potlačovat. Mísitelnost je omezená a neomezená.
Ideální roztok je nutno chápat jako určitý model, podobně jako ideální plyn nebo ideální krystal. Extenzivní veličiny (objem, energie aj.) jsou v ideálním roztoku aditivní, tj. sčítatelné
Složení roztoků
K určení stavu roztoku je třeba kromě teploty a tlaku znát poměrné zastoupení jednotlivých složek neboli složení roztoku, které se vyjadřuje různými způsoby. Kromě hmotnostního, molárního nebo objemového zlomku se používá ještě dalších parametrů, a to koncentrace, molality a objemové hmotnosti.
KONCENTRACE c – je obecně podíl látkového množství a objemu, tedy c = n/V, což lze aplikovat několika způsoby. V praxi se nejčastěji vyskytuje koncentrace rozpuštěné látky B vztažená na celkový objem roztoku. Je definována vztahem:
cB = nB/Vs mol/dm3
MOLALITA m- představuje obecně podíl látkového množství a hmotnosti, tj. m = n/m. Prakticky používanou aplikací je molalita rozpuštěné látky vztažená na hmotnost rozpouštědla.Je definována vztahem: mB = nB/mR
Tenze páry nad roztokem
Jako nad každou čistou látkou, pevnou nebo kapalnou, tak i nad roztokem se ustaví rovnovážný tlak nasycené páry. Jednotlivé složky roztoku jsou v plynné fázi nad roztokem zastoupeny tím více, čím jsou těkavější, neboli čím nižší je jejich teplota varu.
Pro tenzi páry ideálních roztoků odvodil M.M. Raoultův zákon, který lze vyjádřit vztahem:
PB = pB0 *xB
PB0 tenze nasycené páry čisté složky
Podle něho parciální tlak pB libovolné složky B nad ideálním roztokem je přímo úměrný molárnímu zlomku xB této látky v roztoku.
Rozpustnost
Max. množství látky,které se za dané teploty rozpustí v určitém množství rozpouštědla.
Směsi plynů
Každému plynu ve směsi lze přisoudit určitý parciální tlak. Je to tlak, jaký by plyn měl, kdyby byl za stejné teploty přítomen v celém objemu směsi samotný. Ze stavové rovnice vyplývá pro parciální tlak obecné složky B výraz:
Daltonův zákon- součet parciálních tlaků všech složek se rovná celkovému tlaku P této směsi:
Smísíme- li plyny, které mají stejnou teplotu T a stejný tlak P, je objem vzniklé směsi Vs roven součtu objemů čistých složek (tzv. parciálních objemů):
Roztok plynů v kapalinách
Pokud plyny s kapalinou chemicky nereagují, je jejich rozpustnost malá. Vznikají zředěné roztoky, v nichž pro rozpuštěný plyn platí Henryho zákon (xB=KHpB). Konstanta KH závisí na druhu rozpouštědla a na teplotě. Hodnota KH s rostoucí teplotou klesá. Rozpustnost plynu v kapalině vzrůstá s rostoucím parciálním tlakem plynu nad roztokem a s klesající teplotou. Plyny, které s rozpouštědlem chemicky reagují, se rozpouštějí ve značném množství a při rozpouštění se uvolňuje teplo. V tomto případě Henryho zákon neplatí.
- Rozdělení chemických reakcí podle počtu fází a podle přenášených částic (příklady)
Podle počtu fází
– homogenní – jsou takové děje, při kterých jsou všechny reakční složky v jedné fázi (roztoku). Např.: N2 (g) + 3H2 (g) → 2NH3 (g)
– heterogenní – probíhají mezi reagujícími látkami ve více fázích.
AgNO3 (aq) + NaCl (aq) → AgCl (s) + NaNO3 (aq)
Podle přenášených částic
– protolytické – chem. reakce se uskutečňují mezi kyselinou a zásadou. Kyselina je látka schopná předávat proton (vodíkový kation) jiné látce – je donorem protonu. Zásada je látka schopná vázat proton – je akceptorem protonu.
HCl + NaOH → NaCl + H2O
- oxidačně redukční – oxidace je poloreakce , při níž reagující částice odevzdává elektrony , a následkem toho zvyšuje své oxidační číslo. Redukce je poloreakce, při níž reagující částice přijímá elektrony, a následkem toho snižuje své oxidační číslo.- komplexotvorné – přenos iontů nebo molekul za vzniku koordinačních sloučenin- srážecí – takové chemické reakce, při nichž alespoň jeden z produktů se vylučuje ve formě málo rozpustné látky (sraženiny).
- AgNO3 + NaCl → AgCl + NaNO3
- NaOH + Al(OH)3 → Na[Al(OH)4]
- 8HI + H2SO4 → 4I2 + H2S + 4H2O