Společná měnová politika – Měnová a hospodářská unie
Měnová spolupráce před vytvořením jednotného vnitřního trhu
1970 – Wernerova zpráva (lucemburský premiér) – 1. neúspěšný pokus o vytvoření měnové unies termínem do r. 1980
1972 – dohoda o evropském společném kolísání měn, tzv. systém „hada v tunelu“ a „červa v rámci hada v tunelu“
1973 – zřízen Evropský fond měnové spolupráce
1979 – Evropský měnový systém
1988 – liberalizace pohybu kapitálu
Pokusit se navzájem propojit kurzy měn vůči USD – troskotaly. Vznikla peněžní jednotka ECU (dle Francouzů – „jejich starobylé mince se tak kdysi jmenovaly“) – evropská měnová jednotka – pro ERM – mechanismus směnných kurzů. Úvěrový mechanismus – který umožňoval půjčky zemím, snaha stabilizovat kurzy své měny. Existoval 20 let, do 1999 – vznik hospodářské a měnové unie – měna euro.
Okamžiku spuštění eura předcházel proces konvergence – Maastrichtská smlouva – kriteria (UMĚT!!!) deficity nesmí překročit 3 % HDP, veřejné zadlužení 60 % HDP – neplést
1.1.1999 – Evropská centrální banka:
Primární cíl ESCB – udržení cenové stability.
ESCB přispívá i k dosažení dalších hospodářskopolitických cílů Společenství, jako je zajištění udržitelného hospodářského růstu, vysoké úrovně vytváření nových pracovních míst a lepších životních podmínek.
ESCB působí v souladu s principem otevřené trž. Ekonomiky, volné konkurence a upřednostňuje afektivní alokaci zdrojů.
(Andora, Černá Hora, Monako, Vatikán – též užívají euro, ale nepočítají se mezi eurozonu – nemají žádnou pravomoc k ovlivňování)
Stabilizace měny: prostřednictvím inflačního cílování. ČR tento postup aplikuje okolo 10 let (předtím prostřednictím řízení peněžní zásoby – vychází z rovnice směny – Fisherova – (MxV=PxY)
Kvantifikovaná definice cenové stability:
- – Meziroční růst harmonizovaného indexu spotřebitelských cen HICP (harmonizovaný index spotřebitelských cen) v eurozoně by neměl převyšovat 2 %.
- – Kvantifikovaná referenční hodnota růstu peněžní zásoby – 4,5 %.
- – (Stlačování inflace k nule – vede ke zpomalování ekonomického růstu, ke stagnaci – měna by byla stabilní se špatným směrem ekonomického růstu!)
- – HICP umožňuje vyhodnocovat – zda je politika dobře či špatně vykonávána.
Nástroje měnové politiky ECB: <EU se snaží, aby byla vybavena dostatečnou mírou nezávislosti a nebyla svázána politickými intervencemi, tlaky. V eurozoně to není až tak jednoduché. Cca 90 % nezávislosti. Růst, otázka nezaměstnanosti – toto čnb za úkol nemá! >
- – Dominantním nástrojem se staly operace na volném trhu, které využívá k řízení likvidityna peněžním trhu a korigování krátkodobých úrokových sazeb.
- – Navíc dvě stálé facility umožňují komerčním bankám. Investovat jejich denní přebytky likvidity nebo pokrývat své okamžité potřeby likvidity.
- – Úvěrové instituce jsou povinny držet minimální výši rezer (2% v roce 2004) na svých účtech u příslušných národních centrálních bank EMU.
Kategorie operací na volném trhu v rejstříku ECB (guvernér – Jean Claude Trichet)
– hlavní refinanční (repo-) operace v podobě zpětných transakcí dodávajících likviditu s dobou splatnosti dva týdny
– dlouhodobější refinanční (repo-) operace s cílem zajistit dlouhodobější refinanční potřeby
– „vylaďovací“ operace prováděné podle potřeby s cílem uhladit dopady na úrokové sazby při neočekávaných šocích v likviditě na peněžním trhu
– emise dluhových certifikátů k provádění zpětných i přímých transakcí s cílem přizpůsobit strukturální pozici Eurosystému ve vztahu k finančnímu sektoru.
(Zpřísnění této politiky provázeno s přísněním těchto sazeb, zmírnění – uvolnění sazeb.)
ČR se na úroveň repo 1% – dostala pomaleji než EU. (V roce 00 – 4,75 % – restriktivní politika, červen 03 – listopad 05 = 2,0 %)
ECB musí reflektovat, jak se inflace v jednotlivých zemích vyvíjí. (Pod 1 % šly banky v: USA (od 0 do půl %), Británie (0,5 %.)
Devizové intervence – nástroj nepříliš často využívaný (Euro oproti USD oslabuje).
Měnová politika je doprovázena tím, že každá vláda si organizuje svou vlastní fiskální politiku, která může býr v rozporu s měnovou.
1995 – pakt stability a růstu <na popud Německa>, (má za úkol zavázat členské země eurozony k tomu, aby se ve fiskalní oblasti chovali zdrženlivě). Je otázkou, jak nastavit tuto problematiku v dnešní době u států eurozony. Chybí možnost sankcionovat ty, kteří tato pravidla nedodržují (usiluje o to německá kancléřka Angela Merkelová).
Lucemburský premiér „Junken“ – mluví v otázkách eurozony – nemá žádnou oficiálně ustanovenou funkci.
Snaha o vytvoření „jakési“ hospodářské