Základní chemické pojmy –
– látkové množství, oxidační číslo, chemické vzorce
Látkové množství – množství hmoty v systému vyjádřené počtem základních částic a jeho jednotkou je mol. Mol je látkové množství soustavy, jejíž počet základních částic (molekul, atomů aj.) se rovná počtu atomů ve 12 g izotopu uhlíku C12. Počet základních částic v soustavě o látkovém množství 1 mol udává Avogadrova konstanta, která se značí symbolem NA a má hodnotu NA= 6,022 .1023 mol-1 .
Oxidační číslo prvku v určitém chemickém (oxidačním) stavu je elektrický náboj, který by byl přítomen na atomu prvku,kdybychom vazebné elektrony v každé vazbě, která vychází z tohoto atomu, přidělili elektronegativnějšímu prvku. Oxidační čísla mohou být kladná, záporná i nula nemusí to být vždy čísla celá.
Chemické vzorce – užívají se pro zápis chemických sloučenin.
Stechiometrické (empirické) vzorce – vyjadřují nejmenšími čísly zastoupení jednotlivých atomů ve sloučenině. Odvozujeme je z analyticky stanoveného procentuálního obsahu jednotlivých prvků v dané látce.
Molekulové vzorce – udávají počet jednotlivých atomů ve skutečné molekule u sloučenin molekulovou strukturou. Tím současně určují i molové hmotnosti molekul. Shodují se buď se stechiometrickým vzorcem nebo jsou jeho násobkem.
Elektronové strukturní vzorce – mají uspořádání atomů v molekule shodné s klasickým strukturním vzorcem. Spojovací čárka mezi dvěma atomy značí jeden vazebný elektronový pár, neboli kovalentní vazbu. Dvě čárky označují vazbu dvojnou, tři čárky trojnou vazbu. Ve vzorci se také vyznačí nevazebné elektronové páry čárkami, nepárové elektrony tečkami kolem symbolů prvků.